Wybierz region

Wybierz miasto

  25-lecie Związku Literatów Polskich

  Autor: cos

  2005-09-28, Aktualizacja: 2005-09-28 08:04

  W najbliższy czwartek, 29 września odbęda sie uroczystości z okazji 25-lecia słupskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Główne uroczystości odbyły się już 15 września w Koszalinie.

  W najbliższy czwartek, 29 września odbęda sie uroczystości z okazji 25-lecia słupskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Główne uroczystości odbyły się już 15 września w Koszalinie. Tam świętowano z okazji 40-lecia powstania oddziału koszalińsko-słupskiego ZLP.
  Tym razem animozji między literatami ze Słupska i Koszalina nie było, a wręcz odwrotnie - pełna konsolidacja. Patronat nad obchodami objęli prezydenci Koszalina i Słupska.
  Przypomnijmy, że członkami założycielami powstałego we wrześniu 1965 roku w Koszalinie oddziału byli: Czesław Kuriata, Henryk Livor-Piotrowski, Marta Aluchna-Emelianow, Zbigniew Kiwka, Stanisław Misakowski i Gracjan Bojar-Fijałkowski. Pierwszym prezesem został Kuriata.
  Warto nadmienić, że nieżyjąca już poetka Marta Aluchna-Emelianow ze Słupska debiutowała w wileńskim almanachu „Spod Arkad” grupy Żagary, do której należał także Czesław Miłosz. Wśród członków oddziału, którzy póżniej dołączyli było wielu wybitnych pisarzy: Teresa Frenc, Zbigniew Jankowski, Stanisław Wasyl czy Zbigniew Bieńkowski.
  - Dwóch zasłużonych literatów: Zbigniew Kiwka i Zygmunt Flis otrzyma nagrody prezydenta Słupska I stopnia, natomiast 6 aktualnych członków związku listy gratulacyjne - zapowiada Beata Ostrowska z wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Słupsku.
  Na jubileusz zaproszono liczne grono działaczy kultury z miasta i powiatu i z Pomorskiej Akademii Pedagogicznej oraz rajców miejskich. Uroczystość odbędzie się w Młodzieżowym Centrum Kultury. Rozpocznie się o godz. 17.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)