Wybierz region

Wybierz miasto

  Władysławowo. Otwarcie Alei Gwiazd Sportu

  Autor: (mid)

  2000-08-21, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Trzynastu zawodników i trenerów otrzymało swoje miejsca w Alei Gwiazd Sportu, którą wczoraj uroczyście zainaugurowano we Władysławowie. Przez kilka godzin ludzie oblegali barierki ustawione wokół promenady, aby z ...


  Trzynastu zawodników i trenerów otrzymało swoje miejsca w Alei Gwiazd Sportu, którą wczoraj uroczyście zainaugurowano we Władysławowie. Przez kilka godzin ludzie oblegali barierki ustawione wokół promenady, aby z bliska zobaczyć znanych do tej pory głównie z telewizji bohaterów sportowych aren.


  Pierwsza odsłonięta wczoraj w alei gwiazda upamiętnia Feliksa ,Papę" Stamma, twórcę naszych największych sukcesów pięściarskich. To jego imię nosi pobliski Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo, tu od początku lat 50. ,Papa" przygotowywał do występów swoich bokserów. Pamiątkową tablicę nieżyjącego już trenera odsłonił jego wnuk, Feliks Jan Stamm.
  Podczas uroczystości nie zabrakło wzruszających scen. Maria Komar, wdowa po naszym wybitnym kulomiocie, ze łzami w oczach odsłaniała gwiazdę z nazwiskiem męża. Kiedy wypuszczała przymocowane do płyt baloniki, stwierdziła, że lecą do nieba, do Władzia, który z pewnością cieszy się z takiej uroczystości. Publiczność dodawała jej otuchy brawami.
  Owacjami nagradzano wszystkich bohaterów dnia. Usłyszeli oni także gromkie ,Sto lat".

  Po poświęceniu alei przez księdza Kazimierza Kotlarza, proboszcza władysławowskiej parafii, wszyscy obecni odmówili modlitwę w intencji żyjących i zmarłych polskich sportowców.
  Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na promenadę wpuszczono widzów. Tłumnie oblegali oni sportowców i trenerów. Ci cierpliwie rozdawali autografy i pozowali do wspólnych zdjęć.
  Wojciech Książek, wiceminister oświaty, chylił czoła przed gwiazdami i deklarował, że MEN zrobi wszystko, aby w szkołach wychować godnych ich następców. Wojewoda pomorski Tomasz Sowiński cieszył się natomiast, że może być tak blisko osób, które przez lata podziwiał, obserwując ich występy na największych arenach świata.


  - Pytano mnie co będzie, kiedy zabraknie miejsca dla gwiazd sportu na promenadzie - mówi Adam Drzeżdżon, burmistrz Władysławowa. - Bardzo bym tego chciał, bo to oznaczałoby, że czeka nas grad medali olimpijskich i tytułów mistrzowskich. Ale nie ma obawy, promenada jest spora.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)