Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W słupskim muzeum o powstaniu w stolicy

KAT
fot. mat. promo.
Sześćdziesiąt siedem lat temu 1 sierpnia o godz. 17 w Warszawie wybiła godzina "W", która rozpoczęła walkę powstańców o wyzwolenie polskiej stolicy. Wspominając ten historyczny zryw, w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku można oglądać wystawę przedstawiającą męstwo i cierpienie uczestników Powstania Warszawskiego

- Przygotowana przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej wystawa przybliża losy Powstania Warszawskiego i ludzi walczących o Warszawę od jego genezy, przez dramatyczny przebieg i koniec, aż po dalsze losy uczestników - mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor MPŚ w Słupsku. - Prezentowane na wystawie fotografie pokazują zwykłych ludzi walczących, ale także próbujących znaleźć namiastkę normalnego życia w tych tragicznych warunkach. Tym nierzadko wstrząsającym zdjęciom towarzyszy komentarz historyczny - dodaje.

W 1944 roku do walki o stolicę stanęło łącznie 50 tys. osób - tyle samo liczyły wojska Hitlera, jednak oni dysponowali pełnym uzbrojeniem, włącznie z bronią pancerną, artylerią i lotnictwem. Wśród Polaków tylko 5 tys. powstańców było uzbrojonych.

- Nie udało się całkowicie zaskoczyć Niemców - mówi Jaroszewicz. - Uderzano jednocześnie w kilku miejscach, co doprowadziło do rozproszenia sił. Pierwsze walki przyniosły sukcesy, niestety opanowane tereny były rozrzucone na obszarze Warszawy i otoczone przez wojska niemieckie. Nie zdobyto także punktów o znaczeniu strategicznym, takich jak dworce, mosty czy lotniska.

Tylko w pierwszym dniu powstania zginęło 2 tys. ludzi. Od 4 sierpnia Polakom zaczęło brakować amunicji. Nie pomagały alianckie zrzuty, a blokada lotnisk przez Rosjan uniemożliwiała lądowanie zachodnich samolotów.

Niemiecki szturm na miasto niósł ze sobą śmierć nie tylko żołnierzy, lecz przede wszystkim kobiet, dzieci, osób starszych i chorych. Łącznie w czasie trwania Powstania Warszawskiego zginęło 170 tys. osób. Niemcy na rozkaz Hitlera mordowali i niszczyli wszystko, co stanęło na ich drodze.
Stolica poddała się 2 października.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Słupska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto