Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarne chmury nad najemcami mieszkań komunalnych w Słupsku. Urzędnicy dostali nowe uprawnienia

Marecki
archiwum
Od 21 kwietnia 2019 roku zacznie obowiązywać nowe prawo, które umożliwi urzędnikom samorządowym weryfikowanie co dwa lata dochodów najemcy mieszkania komunalnego. Jeśli urzędnicy stwierdzą wzrost dochodów, to będą mogli wnioskować o podniesienie czynszu.

Obecnie podstawowe kryteria dochodowe, które należy spełnić w trakcie ubiegania się o mieszkanie komunalne, określają radni miejscy lub gminni. Jeśli nie przekroczyliśmy progów dochodowych i spełniliśmy pozostałe wymagania stawiane przez lokalne prawo , możemy liczyć na mieszkanie z zasobu gminnego, które zwykle jest tańsze od wynajmowanego na wolnym rynku. Do tego dotychczas było pewne, jeśli regularnie opłacaliśmy czynsz i nie naruszaliśmy regulaminu mieszkańca. To się jednak może nieco zmienić, bo zgodnie z nowym prawem samorządy będą mogły kontrolować dochody najemców i w przypadku ich wzrostu będą mogły podnosić stawki czynszu.

Kryteria dochodowe, które obowiązują w Słupsku osoby ubiegające się o
najem:

a) Lokali socjalnych wynajmowanych na czas oznaczony:
1) gospodarstwo domowe 1 os. - od 0 do 85 procent najniższej emerytury
2) 2-4 os. - od 0 do 65 procent ,
3) 5 os. i więcej - od 0 do 45 procent ,
b) Lokali mieszkalnych:
1) gospodarstwo domowe 1 os.: - od 85 do 200 proc.
2) 2-4 os. - od 65 do 175 procent,
3) 5 os. i więcej - od 45 do 125 procent .

Kto należy do wspólnoty samorządowej w Słupsku: Według uchwały przejętej przez radnych członkiem wspólnoty samorządowej w mieście są osoby faktycznie zamieszkujące na terenie Słupska, nieposiadające zameldowania na pobyt stały na terenie innej gminy, które spełnią jeden z poniższych warunków:
1) zameldowane są na pobyt stały lub czasowy na terenie Miasta Słupsk,
2) zatrudnione są na terenie Miasta Słupsk,
3) korzystają z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku,
4) w inny sposób wykażą, że ich centrum życiowe znajduje się w Słupsku

Zgodnie z decyzją radnych osoby, które zaczną się ubiegać o mieszkanie komunalne lub socjalne w ciągu roku po zamieszkaniu w Słupsku, dostaną nawet 25 ujemnych punktów podczas weryfikacji wniosku. Gdy natomiast od tego momentu minie już 5 lat, to otrzymają jedynie 5 punktów ujemnych. Radni uznali, że w tym zakresie pierwszeństwo muszą mieć osoby, które są dłużej związane z miastem.

Pracują nad nową listą mieszkaniową
Tymczasem pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku powstanie projekt nowej społecznej listy mieszkaniowej w Słupsku. Czeka na nią blisko pięćset rodzin.

Czytaj dalej na kolejnej stronie >>>>

W ubiegłym roku do Społecznej Komisji Mieszkaniowej trafiło aż 487 wniosków. Komisja przygotowuje projekty nowych list rodzin oczekujących na mieszkania komunalne, socjalne oraz te, które są wynajmowane za remont.

- Członkowie SKM, która działa od 3 kwietnia 2018 roku, intensywnie pracują. Ich zadanie nie jest łatwe, bo niekiedy bardzo trudno doprowadzić do spotkania z wnioskodawcami. Myślę jednak, że projekty nowych list poznamy pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku - informuje Agnieszka Zwierz, dyr. Wydziału Polityki Mieszkaniowej w słupskim ratuszu.
Jak się dowiedzieliśmy, zainteresowani składali w PGM wnioski o przyznanie mieszkania lub ich aktualizacje do 30 sierpnia ubiegłego roku. W sumie przejęto 487 wniosków, w tym 130 nowych, a pozostałe stanowiły aktualizacje, w których wnioskodawcy informowali, co się zmieniło w ich rodzinie od momentu złożenia wniosku.

Obecnie członkowie SKM weryfikują wszystkie wnioski. Po zakończeniu tych działań stworzą projekt nowych list mieszkaniowych. Ostatecznie zatwierdzi je prezydent miasta.

Czytaj dalej na kolejnej stronie >>>>

Na razie trwa realizacja dotychczasowych list mieszkaniowych. Według dyrektor Zwierz na koniec listopada 2018 roku na podpisanie umowy na wynajem mieszkania czekało na nich 461 gospodarstw. W tej liczbie mieszczą się mieszkania komunalne oraz socjalne.- Ponadto powinniśmy jeszcze wykonać 585 wyroków sądowych dotyczących lokali zastępczych - dodaje dyrektor Zwierz.

Lista oczekujących byłaby jeszcze dłuższa, gdyby nie to, że część rodzin zdecydowała się na przyjęcie lokalu do remontu.

- W ubiegłym roku do końca listopada na takie rozwiązanie zdecydowały się 34 rodziny. W poprzednich latach ta liczba była większa, bo wtedy nie prowadziliśmy akcji wykwaterowywania ludzi z budynków przeznaczonych do rozbiórki - wyjaśnia dyr. Zwierz.

Zobacz także: Uwaga TVN: Żyją w strachu, u sąsiadki wybuchają kolejne pożary

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czarne chmury nad najemcami mieszkań komunalnych w Słupsku. Urzędnicy dostali nowe uprawnienia - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto