Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Zapotrzebowanie na świadczenia jest większe niż wartość umów

Anna Polewiak
Waldemar Bryk korzysta z  rehabilitacji w dąbrowskim szpitalu
Waldemar Bryk korzysta z rehabilitacji w dąbrowskim szpitalu Anna Polewiak
Dzisiaj w mieście z zabiegów i rehabilitacji można skorzystać w dwóch placówkach. W ramach kontraktu przyjmie nas dąbrowski Szpital Specjalistyczny im. Szymona Starkiewicza i Specjalistyczny Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej spółki Unimed.

Zakład Rehabilitacji w szpitalu w ramach kontraktu z NFZ przyjmuje miesięcznie około 700 pacjentów, w tym około 200 dzieci. Placówka rehabilituje dorosłych, dzieci w dwóch grupach wiekowych, do drugiego roku życia, oraz od dwóch do 18 lat. - Zapotrzebowanie na świadczenia rehabilitacyjne jest większe niż wartość kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tej sytuacji nie sposób uniknąć kolejek na zabieg. Większy kontrakt z pewnością skróciłby czas oczekiwania pacjentów - przyznaje Magdalena Drożdż-Szczypka, kierownik ZR. Dzieci kierowane są tutaj przez lekarzy specjalistów. - U starszych obserwujemy częste skrzywienia kręgosłupa i wady postawy. Zdarzają się też dziecięcy pacjenci z problemami neurologicznymi - dodaje Magdalena Drożdż-Szczypka. W szpitalu funkcjonowała również poradnia wad postawy. Jednak jej prawie trzydziestoletnia działalność została zawieszona na początku tego roku do odwołania, z powodu braku kontraktu z NFZ. Ośrodek Rehabilitacyjny "Unimed" przyjmuje sporo pacjentów. Od początku roku lekarze ośrodka udzielili ok. 5 tysięcy porad, a gabinety fizjoterapii wykonały ok. 160 tysięcy zabiegów. Taka liczba powoduje kolejki.

- Średni czas oczekiwania do poradni rehabilitacyjnej dla pacjentów z chorobami przewlekłymi wynosi około sześciu miesięcy, a w kolejce na zabiegi równa się dwóm, trzem miesiącom. W przypadku chorych, kierowanych do poradni rehabilitacyjnej czasy te się sumują. Wtedy na rehabilitację pacjent czeka od ośmiu do dziewięciu miesięcy - mówi Jan Stokłosa. dyrektor ds. handlowych spółki. Zapotrzebowanie jest większe niż umowa. - Niska wartość kontraktu NFZ na porady rehabilitacyjne i zabiegi fizjoterapeutyczne w stosunku do faktycznych potrzeb zdrowotnych mieszkańców Dąbrowy, potencjału ośrodka, wyższego o ponad 30 procent od zakontraktowanego, powoduje tak długie kolejki - mówi dyrektor Stokłosa.


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto