Od lewej: Dariusz Blochter, prezes Budimexu i Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku

Od lewej: Dariusz Blochter, prezes Budimexu i Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku (© RYSZARD PIETRASZ)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Darłowie podpisano umowę na "Ochronę brzegów morskich na wschód od portu Darłowo". Koszt przedsięwzięcia to, po przetargu, 93,2 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Budimex i hiszpański partner - Ferrovial Agroman S.A.

Inwestycja jest w 85% finansowana ze środków unijnych, a reszta pieniędzy pochodzi ze Skarbu Państwa. Projekt pilotuje Urząd Morski w Słupsku.

- W zakres przedsięwzięcia wchodzą trzy zadania: budowa wału przeciwsztormowego o długości 830 metrów, rozbiórka istniejących falochronów i budowa nowych na odcinku 1,3 km oraz wybudowanie ostróg brzegowych z pali drewnianych - wylicza Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego.


Projekt obejmuje brzeg na wschód od wejścia do portu Darłowo, aż po mierzeję Kopań i wysokość miejscowości Wicie - 8,1 km. W ramach projektu - przed przystąpieniem do prac - zostanie wykonane rozminowanie. Czyli teren zostanie sprawdzony pod kątem oczyszczenia go z niewybuchów, z II wojny światowej.


- Celem inwestycji jest odbudowa brzegu morskiego oraz jego ochrona przed dalszym zniszczeniem - dodaje Bobin.

Podpisanie umowy z konsorcjum firm miało miejsce w darłowskim hotelu Apollo. Przybył tam prezes Budimexu - Dariusz Blocher, który odkreślał, że z pozoru zadanie nie jest skomplikowane.

- Mamy jednak świadomość, że inwestycja jest wielkiego kalibru i też tu odgrywa dużą rolę czynnik pogodowy - mówił prezes Blocher.

Według Anny Wypych-Namiotko, wiceminister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej inwestycja jest największą po II wojnie światowej jeżeli wziąć pod uwagę ochronę brzegów morskich.

- Cieszy, że do niej doszło, bo każdy wie jakie są skutki sztormów, gdy po nich straty są liczone w milionach złotych - podkreśla wiceminister. - Przygotowanie całości nie było łatwą sprawą i wymagało współpracy wielu instytucji - zaakcentowała.

Zakończenie prac jest do 30 stycznia 2014 roku. Inwestycja rozpoczęła się z chwilą podpisania umowy z wykonawcami.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!