Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodwy Dzień Latarń - huczne obchody

(SYK)
Szykuje się wielka gratka dla miłośników latarń. Po raz pierwszy na Wybrzeżu Środkowym będzie bardzo hucznie obchodzony Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Dlatego już teraz warto sobie zarezerwować czas na 20 sierpnia (najbliższa sobota) w Ustce, która będzie centralnym punktem imprezy. Jej główną atrakcją jest nocne zwiedzanie latarń, które od setek lat służą żeglarzom za drogowskazy prowadzące do portów. A więc po zmroku najlepiej widoczne jest to do czego zostały powołane. Warto też dodać, że zawód latarnika jest wykonywany, w wielu przypadkach, w danej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Tym samym doroczne obchody są okazją do spotkania się z tymi ludźmi i wysłuchania ich opowieści.

- Tradycyjnie dorocznie w trzecią niedzielę sierpnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich - mówi Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - My imprezy z tej okazji przygotowujemy dzień wcześniej - 20 sierpnia.
Urząd Morski oraz Stowarzyszenie Pro Mari Baltico zapraszają na środkowopomorskie obchody Dnia Latarń Morskich. W najbliższą sobotę zapanowano w Uscte (plac koło latarni morskiej) o godzinie 16 konkurs plastyczny "Latarnie świecą nocą",, o godz. 17 konkurs wiedzy o latarniach morskich, godz. 18 występ zespołu Kubryk, godz. 19 pokaz i nauka wiązania węzłów marynarskich, godz. 19.30 "Wspomnienia dawnej Ustki" - slajdy dawnego portu i miasta Ustka. Zaś finałowym akcentem obchodów będzie "Noc latarń morskich".
- W godzinach 21 -1 latarnie morskie w: Czołpinie, Ustce, Jarosławcu, Darłowie i Gąskach będą udostępnione nieodpłatnie do zwiedzania - zapowiada dyrektor Bobin. - Ze względów bezpieczeństwa mogą wystąpić ograniczenia co do jednorazowej liczby osób mogących jednocześnie przebywać na danej latarni - zastrzega.
Obsługę ruchu zapewnią latarnicy (umundurowani), którzy także opowiedzą o historii poszczególnych latarń. Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich obchodzono w 2002 roku. Inicjatywę podjęła angielska organizacja morska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto