Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej euro dla polskich rybaków do 2020 roku

Redakcja
fot. H. Bierndarski
Komisja Europejska rozdzieliła właśnie pieniądze z Funduszu Morskiego i Rybackiego, który będzie obowiązywał w latach 2014-2020. Polscy rybacy mogą liczyć na około 531 mln euro. To o kilkaset milionów mniej niż w latach 2007-2013.

Całkowita kwota, jaka rozdysponowana zostanie na kraje Unii Europejskiej wynosi 5,75 mld euro. Najwięcej bo, 1,16 mld euro otrzyma Hiszpania. W dalszej kolejności jest Francja (588 mln euro), Włochy (537 mln euro), Polska (531 mln euro), Portugalia (ponad 392 mln euro) i Grecja (ponad 388 mln euro).
Na realizację różnego rodzaju przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wysokości ok. 4,34 mld euro w całej Unii Europejskiej. Pozostałe środki finansowe przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć w ramach takich komponentów jak: kontrola i egzekwowanie (580 mln EUR), gromadzenie danych (520 mln EUR), rekompensaty dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln EUR), dopłaty do przechowywania (45 mln EUR) i Zintegrowana Polityka Morska (718 mln EUR).
Kazimierz Plocke, wiceminister do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznaje, że wiedział o tym, że Polska dostanie mniej pieniędzy.
- Komisja Europejska projektując ten fundusz brała pod uwagę wielkość zatrudnienia w sektorze rybackim i skalę produkcji. Ponieważ w poprzednim okresie dokonaliśmy redukcji floty rybackiej mamy mniejszą produkcję i mniejsze zatrudnienie. Zwiększy się natomiast dotacja na rybactwo śródlądowe - wyjaśnia Plocke.
Dodatkowo jednym z ważniejszych obszarów wsparcia nowego funduszu będzie promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników. W tym obszarze pomoc finansowa skierowana ma być na realizację przedsięwzięć w zakresie wsparcia młodych rybaków rozpoczynających działalność (nabycie pierwszego statku rybackiego), szkoleń zawodowych, zdobywania nowych umiejętności zawodowych związanych z sektorem akwakultury, poprawy warunków pracy, czy też różnicowania dochodów rybaków.
PO ogłoszeniu kwot przez Komisję Europejską polscy urzędnicy mają czas do września na prace nad ostateczną treścią projektu PO RYBY 2014-2020, w tym na stworzenie g roboczej ds. opracowania Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” oraz konsultacje społeczne. Później dokument musi trafić do weryfikacji w Komisji Europejskiej. Komisja Europejska ma 6 miesięcy na zatwierdzenie Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, licząc od dnia przekazania go przez Polskę. Realnie patrząc pierwsze konkursy pojawią się więc dopiero w 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto