Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O pomorskim Stonehenge w gminie Potęgowo podczas konferencji naukowej [zdjęcia]

Martyna Śliwińska
W gminie Potęgowo, w pobliżu wsi Łupawa znajduje się największe w Polsce i jedno z większych w Europie skupisko grobowców megalitycznych, którego początki mogą sięgać nawet 7000 lat w przeszłość. To im poświęcona jest konferencja naukowa, która w piątek 7 kwietnia o godz. 11:00 rozpoczęła się w Pałacu w Grąbkowie.

W gminie Potęgowo, w pobliżu wsi Łupawa znajduje się największe w Polsce i jedno z większych w Europie skupisko grobowców megalitycznych, którego początki mogą sięgać nawet 7000 lat w przeszłość. To im poświęcona była konferencja naukowa, która w piątek 7 kwietnia o godz. 11 rozpoczęła się w Pałacu w Grąbkowie.

Piątkowa konferencja pn. „Dziedzictwo Archeologiczne Doliny Łupawy – pomiędzy ochroną a promocją” rozpoczyna starania gminy Potęgowo oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”, aby megalityczne cmentarzysko stało się turystyczną atrakcją na mapie naszego kraju. Podczas wydarzenia wystąpili z wykładami:

dr hab. Jacek Wierzbicki (Instytut Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – „Grobowce megalityczne w dorzeczu Łupawy”

dr Paweł Szczepanik (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) – „Stan badań nad wczesnośredniowiecznymi grodziskami w dorzeczu Łupawy. Wybrane problemy badawcze.”

dr Jarosław Rola (Muzeum Okręgowe im. St. Staszica w Pile) – „Zabytki archeologiczne w lasach”

Bogdan Przybyła (Prezes Zarządu Łobeskiej Fundacji Archeologicznej) – „Geneza i działalność Łobeskiej Fundacji Archeologicznej”

mgr Adam Myrta (autor projektu: „Na europejskim szlaku megalitów”) – „Park Kulturowy Wietrzychowice – powstanie i możliwości rozwoju”

mgr Piotr Klimaszewski (Inspektor Ochrony Zabytków WUOZ Delegatura w Słupsku) – „Ochrona zabytków archeologicznych w świetle prawa”

mgr inż. arch. Karolina Maria Gołębiowska (Genius Loci Architects, Pałac Grąbkowo, Dolina Łupawskich Megalitów) – „Ukryte dziedzictwo doliny Łupawy – szanse ochrony, możliwości promocji”.

W programie konferencji przewidziano również czas na dyskusję oraz wyjazd na stanowisko archeologiczne.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto