Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ofiarami przemocy często są osoby starsze

Mariusz Surowiec
Rozmowa ze specjalistą udzielającym wsparcia w Punkcie konsultacyjno-Informacyjnym Tama

- Przemoc wobec osób starszych to tabu...
- To problem marginalizowany, a bardzo poważny. Rzadko nagłaśniany, bo osoby starsze boją się i wstydzą mówić o tym, co dzieje się w czterech ścianach ich mieszkania. Jednak trzeba na to wyczulić społeczeństwo, sąsiadów, lekarzy, urzędników...
- Jakie formy może mieć przemoc wobec starszych?
- Działają dokładnie takie same mechanizmy jak w innych przypadkach. W najbliższym otoczeniu może ona mieć formę znęcania fizycznego, psychicznego, ekonomicznego i seksualnego. Często też dochodzi do zaniedbania poprzez zaniechanie. Przemoc fizyczna to nie tylko dosłowne bicie, to również szarpanie, popychanie, niszczenie sprzętów i wymuszanie w ten sposób określonych zachowań. Przemoc psychiczna objawia się m.in. straszeniem, grożeniem, czy ubliżaniem, ale również izolowaniem, np. ograniczaniem osobie starszej możliwości kontaktu z innymi, wychodzenia z domu. To również wymuszanie na niej opieki nad wnukami, czy przygotowywania posiłków dla całej rodziny, podczas gdy sama wcale nie musi tego chcieć. Przemoc ekonomiczna to najczęściej zabieranie renty czy emerytury, szantażowanie pieniędzmi, ale także np. niewykupywanie leków. Przemocy seksualnej najczęściej dopuszczają się małżonkowie ofiar. Niestety dochodzi do gwałtów, obnażania się, zmuszania do oglądania pornografii. Bardzo powszechne wobec starszych jest też zaniedbywanie poprzez zaniechanie, czyli np. nieodpowiednie dbanie o higienę starszej osoby, która wymaga już pomocy, o odpowiednie odżywianie, o wizyty lekarskie, o potrzeby osoby starszej.
- Dlaczego starszym tak trudno wyrwać się z tej matni?
- Bo mają swoje przyzwyczajenia, utarty sposób funkcjonowania. Poza tym pokutują mity, że to wina ich samych, bo tak wychowały dzieci, że starych drzew się nie przesadza, więc nie warto już nic zmieniać, że sobie czymś zasłużyły na takie traktowanie. Wstydzą się otoczenia, sąsiadów i boją się odtrącenia. Poza tym starsi to często przecież osoby niepełnosprawne, zależne od innych, nie mają siły i możliwości obrony. Trzeba też wspomnieć o trzech fazach przemocy – budowaniu napięcia, potem wybuchu agresji i spadku napięcia oraz ostatniej fazie tzw. miodowego miesiąca. W tej ostatniej dochodzi do tego, że sprawca przeprasza, zachowuje się jakby zreflektował się, że zrobił coś złego i ofiara zaczyna w to wierzyć. Ma nadzieję na poprawę sytuacji, więc nie zgłasza problemu.
- Do przemocy wobec starszych dochodzi jednak nie tylko ich domach...
- Dokładnie. Powszechna jest przemoc instytucjonalna. Traktowanie starszych osób jako zło konieczne np. w urzędach, sklepach, a czasem nawet u lekarzy. Drwienie z nich, wykazywanie braku cierpliwości wobec wolniejszego działania, nie tłumaczenie istotnych spraw "bo przecież i tak nie zrozumieją". To też jest przemoc. Tak, jak wykorzystywanie naiwności i ufności starszych ludzi. Na tym natomiast żerują oszuści, którzy okradają starszych w ich w mieszkaniach lub wciskają "cudowne" produkty w horrendalnych cenach na spotkaniach promocyjnych.
- Jeśli im samym trudno mówić o doświadczanej przemocy, jak można im pomóc?
- To ogromna rola osób, z którymi się stykają. Lekarzy, którzy powinni alarmować, gdy dostrzegą sińce czy zranienia na ciele starszych pacjentów, pielęgniarek środowiskowych, które są świadkami tego, co dzieje się w domach, czy sąsiadów. Oczywiście pokutuje przekonanie, że lepiej nie grzebać w cudzych brudach, ale mamy obowiązek informować odpowiednie służby, gdy widzimy, że komuś dzieje się krzywda.

Rozmawiała Monika Zacharzewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto