Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ostre cięcie" w Ekonomiku. Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt oceniają i nagradzają [ZDJĘCIA]

PAS
Rozstrzygnięcie konkursu "Młody mistrz fryzjerstwa" w Zespole Szkół Ekonomicznych
Rozstrzygnięcie konkursu "Młody mistrz fryzjerstwa" w Zespole Szkół Ekonomicznych PAS
W poniedziałek 22 października w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej gościli mistrzowie fryzjerstwa Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt, właściciele Akademii Fryzjerskiej Wierzbicki&Schmidt oraz autorzy programu telewizyjnego „Ostre cięcie”. Okazją do wizyty był „Dzień fryzjera” oraz rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Młody mistrz fryzjerstwa”.

W konkursie wzięło udział siedmiu uczniów, którzy mieli za zadanie zadbać o prawdziwą metamorfozę modelek, a więc sprawić, by ich włosy nabrały nie tylko kolorytu i blasku, ale również odpowiednio się prezentowały. A do tego komponowały z makijażem. Wszystkie przygotowane prezentacje okazały się trafione. Mistrzowie fryzjerstwa mieli więc niełatwe zadanie, ale oceniając fachowość wykonania fryzur i ich pomysłowość zdecydowali się przyznać pierwszą nagrodę Patrykowi Domoniowi, uczniowi II klasy Technikum Usług Fryzjerskich. W nagrodę będzie miał okazję przez pięć dni szkolić się w Akademii Fryzjerskiej Wierzbicki&Schmidt we Wrocławiu, podpatrując w akcji najlepszych fachowców. Druga nagroda i dwudniowy wyjazd do Wrocławia zdobyła Natalia Cieślik, uczennica III klasy Technikum Usług Fryzjerskich. Dodatkowa nagroda trafiła natomiast do Dawida Lorenta, ucznia III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Będzie to szkolenie barberskie u specjalisty w tej dziedzinie Bartosza Witasa. Byłego ucznia dąbrowskiego Ekonomika, który dziś doskonale radzi sobie na rynku, mając już swój własny salon barberski w Żorach.

- Jesteście wszyscy zwycięzcami, decydując się na udział w konkursie i przygotowanie tak ciekawych propozycji – podkreślił Andrzej Wierzbicki. Wspólnie z Tomaszem Schmidtem sprawują od 2016 roku patronat nad pracownią fryzjerską w dąbrowskiej szkole. – To współpraca na szeroką skalę. Ten patronat ma dodać pracowni pewnego prestiżu i zachęcić młodych ludzi do kształcenia. Pokazania, że w szkole też da się tego fryzjerstwa nauczyć. Myślę, że dla zwycięzców konkursu pobyt w siedzibie głównej naszej akademii we Wrocławiu będzie intrygujący i inspirujący. Nic uczestnikom konkursu nie narzucano, nie sugerowano. To była ich inwencja i ich pomysły, tak by mogli pokazać swoją kreatywność. W lutym przyszłego roku zorganizujemy natomiast warsztaty tutaj, na miejscu w szkole – stwierdził Tomasz Schmidt.

Bartosz Witas zaprezentował podczas „Dnia fryzjera” na czym polega praca barbera. Jak się okazuje, to coraz bardziej popularna profesja, a klientów nie brakuje. – Jestem absolwentem tej szkoły. Zaraz po jej zakończeniu wyjechałem do Stuttgartu, by w tureckim salonie uczyć się zawodu barbera – mówił Bartosz Witas. – Potem zacząłem pracę w Barber shopie w Dąbrowie Górniczej, cały czas się szkoląc. Jeździłem też do Holandii, Belgii, by doskonalić swe umiejętności, a teraz mam w Żorach własny biznes. Dziś na trzech stałych klientów przypada jeden nowy. Dużo ludzi zaczyna korzystać z usług barberów, bo to stosunkowo świeży temat w Polsce. Niektórzy nawet nie wiedzą, co to jest Barber shop. Jedni myśleli, że to salon strzyżenia psów, a jeszcze inni, że sklep z zabawkami. Ktoś, kto przychodzi do mnie, jest jednak zazwyczaj obeznany w temacie. Golenie brody, trymowanie zarostu i strzyżenie włosów, czyli komplet, trwa około godziny. Czasem dochodzi do tego tonowanie siwizny na brodzie, włosach. A taki pełny komplet zajmuje około dwóch godzin. Miesięcznie przewija się u mnie około 300 klientów – dodaje.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej to szkoła z tradycjami. Ma ponad 100 lat. Jej dyrektorem jest Tomasz Woźniak. W Ekonomiku jest kilka kierunków, a jednym z nich jest właśnie fryzjerstwo.

- Mamy cztery klasy Technikum Fryzjerskiego, jedną klasę ZSZ Fryzjerskiej oraz dwie klasy Branżowej Szkoły I stopnia. Jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która zwróciła się z prośbą o współpracę do Andrzeja Wierzbickiego i Tomasza Schmidta. Autorów programu telewizyjnego ,,Ostre Cięcie” i książki ,,Pod włos, czyli kiedy powinnaś zmienić fryzjera". W ubiegłym roku szkolnym ich akademia ufundowała w jednym z salonów miesięczne staże dla dwóch uczennic kończących szkołę. ZSE współpracuje nie tylko z Akademią W&S – mówią nauczycielki przedmiotów zawodowych Ewa Dubińska i Justyna Łaskawiec. Uczniowie biorą też bezpłatnie udział w szkoleniach w renomowanych akademiach fryzjerskich w naszym regionie. - Od lat Sławomir Kublin z Akademii Berendowicz & Kublin zaprasza uczennice do swojej Akademii w Katowicach. A od dwóch lat, bo wtedy powstała także w Katowicach Akademia Nabrdalik zaprasza nas na szkolenia i kursy Paweł Nabrdalik – dodają nauczycielki.

Dąbrowscy uczniowie biorą również udział w konkursach fryzjerskich międzyszkolnych i ogólnopolskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia. 1 października br. oficjalnie zostały oddane do użytku w ZSE nowe pracownie fryzjerskie i nie tylko. To dzięki funduszom europejskim i pomocy miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto