Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Zwycięstwa w Słupsku. Jaki będzie? Wyniki konkursu [WIZUALIZACJE]

red.
I NAGRODA - Praca nr 47
I NAGRODA - Praca nr 47 mat. https://onedrive.live.com
Ogłoszono wyniki konkursu na Zagospodarowanie Placu Zwycięstwa w Słupsku. "Konkurs okazał się wielkim sukcesem, nadesłano kilkadziesiąt ciekawych propozycji. Projekty były na bardzo wysokim poziomie i było z czego wybierać" - napisał plastyk, Piotr Igor Salata.

Mnie, jako plastykowi, zabrakło jednak w tych propozycjach odwagi i radykalizmu, większość projektów zachowywała bezpieczne granice. Nie było żadnej propozycji, która zaskakiwałaby prawdziwie odważnym i radykalnym rozwiązaniem przestrzeni. Za mało było sztuki, za dużo typowych rozwiązań architektonicznych, typowe i powtarzalne są np. wypływy wody z płaszczyzny nawierzchni placu. Dlaczego nikt nie zaprojektował wspaniałej, nowoczesnej fontanny? Mimo to, warto obejrzeć wystawę projektów placu - gorąco polecam napisał plastyk, Piotr Igor Salata
Prace są przygotowane do pobrania na portalu onedrive link: http://1drv.ms/1ENEHSW

A oto krótkie opinie jury dotyczące trzech nagrodzonych prac.

I NAGRODA - Praca nr 47

Nagrodzona I miejscem praca to unikalna koncepcja, która jako jedyna analizuje przestrzeń w tak szerokim kontekście zawierając kompleksowe idee. Opiera się na doświadczeniach projektantów zdobytych w Wielkiej Brytanii. Niesie w sobie kierunki w jakich moim zdaniem powinien rozwijać się Słupsk by stać się miastem europejskim. Mimo swego odważnego podejścia główne założenia projektu są możliwe i wskazane do realizacji.
Piotr Daczkowski

Propozycja atrakcyjnej przestrzeni współczesnego miasta, skrzącej sie nie tylko kolorami mobilnych mebli miejskich, ale również wielością pomysłów kompozycyjnych, wychodzących naprzeciw potrzebom i aspiracjom mieszkańców. Stworzono wielofunkcyjną przestrzeń, łączącą wszystkie trzy funkcje, ważne dla mieszkańców: reprezentacyjną, rekreacyjna i komunikacyjną. W sposób interesujący zakomponowano plac przed Ratuszem
Miejskim. Jego powierzchnia „rozlewa się” aż do okalających plac budynków. Zlikwidowano ulice wokół placu i stworzono wspólną przestrzeń miejską (shared space), w której poprzez umiejętne zastosowanie kształtujących ją elementów, zniesiono podział na część dla pieszych i część dla pojazdów.
„Kiedy nie wiesz dokładnie kto ma pierwszeństwo, zaczynasz szukać kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu. Automatycznie zmniejszasz prędkość, masz kontakt z innymi ludźmi i bardziej uważasz”.
Byłoby wspaniale, móc zrealizować tak urokliwe zamierzenie
.
Grażyna Kowalska

Ta praca daje nam najbardziej radykalną odpowiedź na pytanie „plac dla ludzi czy samochodów?” i zarazem pokazuje nam ile można zyskać na takiej decyzji. Synteza, śmiały pomysł i oddanie ludziom placu to plusy, za które wygrała ta praca. Podobają się również pomysły na zieleń czy „randomowa” (o losowym ułożeniu) posadzka placu. Mimo pół kroczku do tyłu, jakim jest dla komisji konkursowej nieśmiałe puszczenie ruchu po placu jako alternatywy, praca wciąż wracała podczas obrad jako faworyt. Ostatecznie, wskazanie wszystkim jak powinno się myśleć o placu ozdobionym wokół tyloma cennymi budynkami, dało zwycięstwo. Nie jest to projekt do natychmiastowej realizacji, ale tez konkurs miał być zaproszeniem do dyskusji, a ta praca to w naszej dyskusji najdonośniejszy głos.
Cezary Flis

II NAGRODA - Praca nr 29

Propozycja reprezentacyjnego placu miasta, godnego okazałej formy budynku Ratusza. Kompozycja całego założenia jest bardzo czytelna. Zachowując dużą dyscyplinę projektową, zlokalizowano w jednym poziomie trzy główne funkcje placu. Podział na trzy niezależne strefy, poprzez ich wzajemne uzupełnianie się, umożliwia połączenie ich w jedną całość w przypadku np. dużych imprez plenerowych. Urzekające pomysłem jest nawiązanie nawierzchnią głównej części placu do historycznych posadzek, które znajdują się we wnętrzach Ratusza. Obszerna bryła budynku, wraz z usytuowaną przed nią nawierzchnią placu w formie „dywanu”, tworzy starannie zakomponowaną całość. Z dużą pieczołowitością zadbano o szczegóły urządzenia poszczególnych fragmentów otoczenia najważniejszego budynku w mieście, czego przykładem są między innymi: rozwiązanie zejścia do budynku informacji turystycznej i kawiarni (obecny budynek toalet), lokalizacja otwartego pawilonu od strony ulicy Deotymy, propozycja ogrodu kwiatowego z kładką dla przechodniów na terenie od strony ulicy Tuwima, urządzenie plenerowej galerii rzeźb za budynkiem Ratusza czy też pozostawienie oryginalnego bruku na terenie parkingów, oddzielonych zielenią od głównej przestrzeni placu. Dbałość o detal i urozmaicenie funkcji rekreacyjnej sprawi, że otoczenie Ratusza będzie tętnić życiem w dzień i w nocy oraz o każdej porze roku.
Grażyna Kowalska

III NAGRODA - Praca nr 50

Główną ideę kompozycyjną projektu stanowi symbol STRUMIENIA, odnoszący się do strumyka, który w XIX wieku przepływał wokół bagiennej łąki Quebbe. Symbol ten, w postaci kanału wypełnionego wodą, podkreślony jest FONTANNĄ 7 DZIELNIC SŁUPSKA. Odważna aranżacja przestrzeni publicznej z mocnym wykorzystaniem odniesień do historii miejsca. W koncepcji zagospodarowania, zręcznie wykorzystano nie tylko istniejące atuty usytuowania placu, ale również bardzo umiejętnie użyto różnorodnych elementów kształtowania tak ważnej dla Słupska przestrzeni miejskiej. Poprzez wydzielenie obszarów o różnym przeznaczeniu, reprezentacyjny plac miejski stał się wielofunkcyjny, a dzięki umiejętnemu zastosowaniu uniwersalnych rozwiązań, stworzono możliwość dowolnego i elastycznego kształtowania jego przestrzeni.

Grażyna Kowalska

Więcej opinii i wizualizacji projektów na ten temat ZOBACZ tutaj: na portalu onedrive link: http://1drv.ms/1ENEHSW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto