Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy piloci wojskowi obchodzili swoje święto

Teraz Słupsk
Teraz Słupsk
fot. Marcin Kamiński
fot. Marcin Kamiński Teraz Słupsk
28 sierpnia to data niezmiernie ważna dla wszystkich kochających awiację. Dzień Lotnictwa Polskiego jest wielkim ukłonem dla dokonań lotniczych pokoleń.

Polscy piloci wojskowi i lotnicy cywilni zasługują na szacunek. Ku ogromnemu żalowi, lata świetności słupskiego lotnictwa są już pieśnią przeszłości, chcemy jednak przypomnieć czytelnikom czasy, kiedy Słupsk lotnictwem stał.
Pierwsze skojarzenie pojawiające się w świadomości słupszczan na hasło lotnisko - to oczywiście wojskowe lotnisko w Redzikowie.
Tymczasem korzenie awiacji w naszym regionie sięgają początków XX wieku. Pierwszą łopatę pod nowoczesną bazę lotniczą Stolp-West wbito w 1916 r. Trawiaste lotnisko znajdowało się u zbiegu dzisiejszych ulic Grottgera i Koszalińskiej. Z typowo niemiecką solidnością wybudowano pas startowy, dziesięć hangarów na samoloty - każdy o powierzchni blisko 1500 metrów kwadratowych, hangar naprawczy, budynek obsługi, magazyny, radiostację oraz kasyno oficerskie. Przy lotnisku powstała również Szkoła Obserwatorów Lotniczych. Po przegraniu I wojny światowej Niemcy musiały zlikwidować lotnisko. Jako obiekt militarny musiało być bezdyskusyjnie zamknięte.
W latach 20-tych ponownie zaczęto wykorzystywać lotnisko, tym razem jako obiekt cywilny - śródlądowały na nim samoloty latające na trasie Berlin - Gdańsk.
Jedynym śladem po dawnej świetności Stolp-West, który przetrwał do dziś, jest hangar, w czasach Polski Ludowej zamieniony na halę sportową KS Czarnych.
Podniebne walki
W latach 30-tych powstał kolejny port lotniczy Stolp-Reitz, bazę wojskową, w której niemieckie drapieżniki ze swastykami na burtach przygotowywały się do ataku na Polskę. To właśnie z Redzikowa w 1939 r. wystartowała eskadra bombowców nurkujących JU -87 B, potocznie nazywanymi Stukasami. Samoloty tego typu do zakończenia działań wojennych były symbolem złowrogiej potęgi Luftwaffe.
Po przejęciu ziem przez rząd radziecki i polski, lotnisko zachowało swój militarny charakter. W 1950 r. w Redzikowie-wsi mieszkały jedynie 24 osoby. Jednak ze względu na doskonałe położenie, a właściwie najlepsze do przeprowadzania operacji wojskowych nad południowym Bałtykiem, siedem lat po wojnie utworzono 28. Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Do 1990 r. baza w Redzikowie dysponowała najlepszym sprzętem, obsługiwanym przez najlepszych specjalistów; wielokrotnie też wyróżniano jednostkę. W ostatnim dziesięcioleciu samoloty z Redzikowa jako pierwsze brały udział w ćwiczeniach wraz z wojskami NATO. W czasach prosperity pracę znalazło tu ponad 200 pracowników cywilnych i 650 żołnierzy zawodowych.
LOTem bliżej
Przy bazie z powodzeniem działał także port lotniczy, obsługujący połączenia krajowe. Ze Słupska dwa razy dziennie latał samolot do Warszawy. Jednorazowo mieściło się w nim 49 pasażerów. W sezonie letnim samoloty latały również do Wrocławia i Katowic. W czasach istnienia lotniska cywilnego w Słupsku ruch lotniczy był tak popularny, że w nadmorskiej Ustce LOT budował swoje własne ośrodki wczasowe. Słupskie biuro LOT-u było jednym z pierwszych w Polsce, w którym pod koniec lat 80. zamontowano nowoczesny sprzęt komputerowy, służący do rezerwacji miejsc.
Od 1999 roku Redzikowskie lotnisko stoi opuszczone, stopniowo popadając w ruinę. Degradacja postępuje w zastraszającym tempie. Niszczeje pas startowy, rozpadają się hangary i budynki obsługi naziemnej. Prognoza jest zatrważająca - jeżeli w najbliższym czasie nic się nie zmieni, a Amerykanie, którzy planują tu wciąż postawić elementy tarczy antyrakietowej, nie zagospodarują terenu, to zamiast remontu, trzeba będzie budować wszystko od nowa.
Katarzyna Sowińska

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polscy piloci wojskowi obchodzili swoje święto - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto