Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrawy wigilijne. Kompot z suszonych owoców [PRZEPIS]

red.
Babciagramolka-Bunia
Spożywając jabłko podczas wieczerzy wigilijnej, domownicy w pewien sposób przekazują sobie znak pokoju. Ale nie tylko jabłko gości na wigilijnym stole. Coraz częściej do owoców podawanych podczas wigilii dołączają gruszki, figi i daktyle.

Kompot z suszu

Składniki
4 litry wody, 0,6 kg suszonych śliwek, 0,4 kg mieszaniny suszonych owoców (jabłek, gruszek, moreli, rodzynek, żurawiny), 2 figi, suszona laska wanilii, 10 dag cukru lub miodu

Wykonanie
Susz wrzucamy do wody (śliwki dobrze jest wcześniej opłukać) i gotujemy przez około pół godziny. Pod koniec gotowania dodajemy laskę wanilii, dosładzamy do smaku cukrem. Jeśli mamy zamiar dosłodzić kompot miodem, to robimy to po ostygnięciu napoju. Kompot dobrze jest zostawić na kilka lub kilkanaście godzin.

Właściwości
Kompot z suszu to tradycyjny polski napój podawany do wieczerzy wigilijnej. Początkowo był serwowany zimą do obiadu, ale na stałe wpisał się w tradycję polskiej kuchni. Napój ten przyrządzany jest z gotowanych suszonych owoców. Podaliśmy tylko jeden z przepisów, ale tak naprawdę jest ich bardzo wiele.
Najczęściej wykorzystuje się suszone jabłka, gruszki, śliwki, figi, morele i rodzynki. Doprawić go także można cukrem, cynamonem, imbirem i gałką muszkatołową. Warto wiedzieć, że tradycja picia kompotu z suszu podparta może też być wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Kompot z suszu warto pić, ponieważ... jest bardzo zdrowy:
* suszone owoce to bogactwo mikroelementów oraz witamin A, E i z grupy B;
* zawierają dużo błonnika;
* zawierają naturalny cukier, który pobudza produkcję żółci, co dobrze wpływa na trawienie;
* regulują procesy trawienia;
* wymiatają niestrawione resztki pokarmu;
* neutralizują substancje toksyczne;
* wzmacniają układ krwionośny.

Ponadto przyprawy dodawane do suszu mają działanie:
* rozgrzewające;
* ułatwiające trawienie;
* antyoksydacyjne;
* wzmacniające odporność.

Dlaczego owoców nie powinno zabraknąć na wigilii
Spożywając jabłko podczas wieczerzy wigilijnej, domownicy w pewien sposób przekazują sobie znak pokoju. Ale nie tylko jabłko gości na wigilijnym stole. Coraz częściej do owoców podawanych podczas wigilii dołączają gruszki, figi i daktyle. Gruszka symbolizuje stosunki międzyludzkie, zwłaszcza miłosne. Owoc ten oznacza dobrobyt oraz długie życie.
Z figami utożsamia się m.in. długowieczność, płodność, obfitość i nieśmiertelność. Daktyle - podobnie jak figi - symbolizują płodność oraz dostatek i powodzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto