Zrobiła to w ramach wizyty koordynatorów międzynarodowego projektu Erasmus +„Wellbeing by Wellbean”, którego uczestnikiem jest SP nr 1 w Ustce.

W marcu br. koordynatorzy projektu spotkali się w Dublinie z Ministrem Edukacji Irlandii. Stało się tak, bo Richard Bruton, zajmujący się na co dzień sprawami szkolnictwa i nauki w Irlandii, był bardzo zainteresowany programem realizowanym w szkołach z Irlandii, Belgii, Portugalii, Hiszpanii i Polski, który skupia się na emocjach i uczuciach dzieci.

- Materiały dydaktyczne opracowane przez współpracujących ze sobą nauczycieli, strona internetowa www.thewellbeans.com, dydaktyczne gry planszowe i komputerowe oraz zestaw książek zawierający gotowe scenariusze do pracy z dziećmi, wywarły na nim ogromne wrażenie. Wiadomo, że dobre samopoczucie w okresie dzieciństwa jest warunkiem optymalnego rozwoju, efektywnego uczenia się, budowania satysfakcjonujących relacji z rówieśnikami oraz dorosłymi i samodzielnego radzenie sobie w dorosłym życiu - mówi Ewelina Pietrzyk, ustecki koordynator Projektu Erasmus+.

Jak powiedział Richard Bruton podczas spotkania z koordynatorami oraz uczniami z SN Bhrighde Naofa z Kinvara w Galway, projekt, mający na celu rozwijanie u dzieci poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia, jest inwestycją w przyszłość.

Wizyta w Dublinie była również okazją do spotkania z członkiem parlamentu, Ciaran Cannon, byłym ministrem do spraw kształcenia zawodowego, który wspiera projekt od samego początku. Wspólnie z nauczycielami oraz uczniami udzielił on wywiadu dla publicznej telewizji RTE, promując projekt „Wellbeing by Wellbean”. Skrót wiadomości, które ukazały się w RTE2 news 9 marca, został zamieszczony na Facebook’u i ma już ponad 26 tys. odsłon.

Podczas wizyty w Irlandii nauczyciele wzięli także udział w konferencji poświęconej dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi „Special Educational Needs Conference”. Dr Jerome Schultz, neuropsycholog z USA, obecnie pracujący na wydziale Harvard Medical School w Klinice Psychiatrii, zapoznał się z z realizowanym również w Ustce programem oraz zestawem książek ze scenariuszami.

- Pozytywna opinia takiego specjalisty jest dla nas prawdziwym wyróżnieniem. Generalnie wizyta w Dublinie była bardzo owocna – podkreśla Ewelina Pietrzyk – koordynator projektu w SP1 w Ustce. Ostatnie spotkanie projektowe odbędzie się w maju w Portugalii. Będzie podsumowaniem dwuletniej pracy całego międzynarodowego zespołu.

Wcześniej koordynatorzy projektu zostali zaproszeni do Brukseli przez Ministra Opieki Społecznej, Zdrowia Publicznego i Rodziny – Jo Vandeurzena. Tamto spotkanie odbyło się 14 listopada 2016 r. i była to pierwsza prezentacja projektu Ersamus+ w ministerstwie. Strona internetowa www.thewelbeans.com , scenariusze, gry oraz filmy, przygotowane przez nauczycieli ze szkół partnerskich, wywarły wtedy duże wrażenie na przedstawicielach ministerstwa oraz obecnego na spotkaniu dyrektora Scholastic group 14, pana Denisa Vonckers. Zaproponował on współpracę z innymi szkołami we Flandrii w celu sprawdzenia skuteczności programu Welbeing by Wellbeans. - Mamy nadzieję, że pozwoli to upowszechnić projekt i zachęcić do korzystania z jego zasobów inne placówki oświatowe w Europie - mówi Dorota Dragan, wiceyrektor SP1 w Ustce.

AUTOR: Zbigniew Marecki

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: