Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupsk: Najsłynniejszy Bursztynowe Niedźwiadek Szczęścia to Słupcio!

opr. As
Muzeum Narodowe w Szczecinie od 2009 r. jest w posiadaniu figurki Niedźwiadka Szczęścia. W styczniu b.r. ogłosiło konkurs na imię dla tego wyjątkowego eksponatu, który został odnaleziony w 1887 roku koło Słupska.

Na konkurs wpłynęło ponad 500 prac z całej Polski.

Imię dla amuletu myśliwskiego z epoki neolitu wymyśliła Pola Ziębakowska z Przedszkola Nr 37 w Szczecinie, która w nagrodę otrzymała pluszowego misia.

Zobacz także:**XI Charytatywny Bal Prezydenta**

Jak to z bursztynowym niedźwiadkiem było...
Jest figurką wykonaną z bryły bursztynu o niemal jednolitej, przezroczystej barwie z czerwonym odcieniem. Ten unikatowy zabytek został przypadkowo odkryty podczas wydobywania torfu w 1887 r. w okolicach Słupska i jeszcze w tym samym roku trafił do Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza w Szczecinie.
Według przeprowadzonych badań figurka niedźwiadka służyła jako amulet myśliwych, a rok jej powstania datowany jest na epokę kamienia. Ten unikatowy zabytek łączy w sobie prostotę z trafnym oddaniem kształtu zwierzęcia w niezwykle miękkim zarysie oraz elegancję formy, dodatkowo podkreśloną przez charakter i barwę surowca. Niedźwiadka można zobaczyć na wystawie "Zaginione - ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich", która od 17 marca 2013 r. będzie pokazywana w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, a jego wierną kopię w przez cały rok w Słupskim Ratuszu.

Trochę historii...
Mały, bursztynowy niedźwiadek jeszcze do niedawna był najprawdopodobniej jednym z najpilniej strzeżonych obiektów muzealnych w Europie, bowiem nie opuszczał sejfu Kulturhistorischen Museums w Stralsundzie, a jego wystawiona na ekspozycji latem 2002 r. kopia ściąga tłumy przedwojennych Pomorzan.
W lipcu 2002 r. na łamach "Die Pommersche Zeitung" ukazał się tekst zatytułowany "Niedźwiadek szczęścia miał szczęście". Jego autorka Renate Erdmann napisała: "Sławny bursztynowy niedźwiadek ze Słupska na wystawie w Muzeum Historycznym w Stralsundzie przyciąga coraz więcej zwiedzających. Przy swojej długości 10,2 cm. szerokości 3,5 cm i wysokości 4,2 cm jak magnes ściąga spojrzenia. A więc nie zaginął na wojnie..." I oto w 2002 r., pojawił się na wystawie w Stralsundzie, wywołując ogromne zadziwienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto