Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Sendlerowa i inni…” w szkole w Wicku

Mariusz Surowiec
W Bibliotece Szkolnej w Wicku uczniowie podsumowali swoje działania w Roku Ireny Sendlerowej.

Mogli to zrobić w dwojaki sposób: napisać w Międzyszkolnym Konkursie dla uczniów z gminy Wicko tekst literacki, podejmujący trudną tematykę wojenną, a także wymyślić i wykonać samemu bądź wraz ze swoimi rówieśnikami pracę antywojenną albo taką, która upamiętniałaby życie i niezwykłą działalność Ireny Sendlerowej w czasach Holokaustu, ale również dotyczącą innych cichych bohaterów z czasów II wojny światowej. Powstały niezwykłe prace – od plastycznych po … kulinarne.

Jak informuje Magdalena Kubiak, bibliotekarka szkolna, sporą część działań projektowych stanowiły prace plastyczne, w tym portrety Ireny Sendlerowej, mapa gett w miastach okupowanej Polski, plakat o tematyce antywojennej. Powstała również piosenka, opowiadająca o losach dziewczynki z getta, którą ratuje Sendlerowa.

Wykonanie piosenki zostało dodatkowo wzbogacone krótką inscenizacją, przygotowaną przez trzy uczennice z klas VI. Uczniowie utalentowani poetycko napisali trzy wiersze o tematyce antywojennej lub też opiewające czyny Polski Walczącej w czasach II wojny światowej. W konkursie literackim wygrała rozprawka gimnazjalistki kl. III B o tym, czy warto narażać własne życie, by ratować życie innego obcego człowieka, zainspirowana działalnością wojenną Ireny Sendlerowej, a także małżeństwa Antoniny i Jana Żabińskich. Kulinarnym akcentem podsumowującym projekt było przygotowanie przez jedną z uczennic z kl. VI A ciasta według przepisu nawiązującego do kuchni żydowskiej. Była też prezentacja multimedialna o Sendlerowej, autorstwa gimnazjalistki z kl. III A.

Wszyscy uczestnicy konkursu literackiego i projektu edukacyjnego otrzymali nagrody rzeczowe, dzięki ofiarnemu wsparciu wielu instytucji z całego kraju.

Oto lista fundatorów: Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN w Warszawie, Conrad Festival w Krakowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Tygodnik „Polityka”, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Projekt edukacyjny pod pełną nazwą „Sendlerowa i inni…”, czyli jak ocalić człowieczeństwo w wojennych latach Holocaustu. Postawy ludzi godne naśladowania dla współczesnych był częścią innowacji pedagogicznej „Kalejdoskop XX wieku. Lata wojny - lata pokoju”, realizowanej pod kierunkiem nauczycielki historii Anny Burak i bibliotekarki szkolnej Magdaleny Kubiak w SP Wicko.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto