Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post. Okres ten stanowi przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Tradycyjnie w Środę Popielcową katolicy uczestniczą w godzinach popołudniowych we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dominikanin Stanisław Tasiemski wyjaśnia, że popiół to symbol kruchości ludzkiego życia i pokory, a także wewnętrznej przemiany człowieka i oczyszczenia.

Ojciec Tasiemski dodaje, że Środa Popielcowa ma być początkiem wyrzeczeń, które potrwają 40 dni. W Popielec, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Wierni rezygnują z potraw mięsnych i tylko raz mogą najeść się do syta. Pozostałe posiłki powinny być skromne. W Wielkim Poście wierni nie powinni organizować wesel oraz hucznych zabaw.

Ojciec Tasiemski podkreśla, że rozpoczynający się dziś okres to czas na uporządkowanie życia. Należy poświęcić dodaje dominikanin więcej czasu dla siebie by w ciszy i spokoju odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania.

We wszystkie piątki Wielkiego Postu w kościołach jest odprawiana Droga Krzyżowa, a w niedziele - Gorzkie Żale. W tym czasie szaty liturgiczne mają barwę fioletową.

Popielec został wprowadzony do kalendarza katolickiego w 7. wieku przez papieża Grzegorza I. Początkowo popiołem posypywano tylko głowy grzeszników, którzy przygotowali się do sakramentu pokuty. Obrządek ten wobec wszystkich wyznawców wprowadził papież Urban II w 1091 roku.

Liczba 40 dni Wielkiego Postu (nie wlicza się niedziel), wiąże się z wydarzeniami zawartymi w Biblii. Nowy Testament mówi o 40-dniowym poście i kuszeniu Jezusa na pustyni. W Starym Testamencie jest mowa o 40-tu dniach potopu i 40-tu latach wędrówki Izraela przez pustynię. Również prorok Eliasz, idąc na górę Horeb, przez 40 dni obywał się bez posiłku. Tyle samo czasu pokutowali mieszkańcy Niniwy po kazaniu Jonasza.


Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

biblista (gość)

środa popielcowa, Boże ciało, wniebowzięcie Maryji , czyściec...itd to tylko święta, obrzędy wymyślone przez kler dla zysku i zwodzenia ludzi. Bo ktoś kto przeczytałby chociaż raz Biblię i pomyślał trzeźwo, nie znalazłby ani jednego potwierdzenia na takie dziwne nauki.Nie o to chodziło Jezusowi, nie oto....wręcz ostrzegał przed takimi zwodzicielami, co coś tam nauczają ale sami żyją innym życiem....jakim każdy wie.....

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY
nie pierwszy raz pokazywał KUL-uary zaplecza intelektualnego KUL-awego i PAT-ologicznego Duchowieństwa.
W owym czasie 100denci KUL-awi założyli BANK CZASU, a tak zapier...niczają po KUL-u arach, że wygląda jakby ktoś rozbił im Bank!
Z KUL-ei TV Lublin (16.II.20010) w lokalnych wiadomościach zaserwowała wypowiedź ks. ŁADNIAKA i jakiegoś kosekrowanego cywila na temat Wielkopostnego Banku.W świetle ostatniej premiery „EWANGELIA i BUNT” Związek proponował rozpocząć na KUL-u produkcję konfesjonałów KUL-o odpornych z tegoz względu, że Lud Boży jest tak wpier...niczony, iż gotów jest wyciągnąć Spowiednika z konfesjonalu i... i nawet Anioł Stróż nie pomoże!
Skoro KUL-awe i PAT-ologiczne Banki dochodzą do głosu czyli są powoływane, to Związek proponuje wszelkie niebieskie kredyty spłacać w RO-ratach – wzorem Banków Pogańskich.
W ramach cyklu „PO QTASIE ZBLIŻA...” Związek proponuje wszystkim grzesznikom zaciągnąć kredyt rozgrzeszenia i walić na kredyt do komunii...(dotyczy wszystkich z zakazami sakramentalnymi), a nawet najcięższy Grzech zostanie odkupiony, bo sam Grzech ciężki to kawał chłopa: waży ponad 100 kg, wzrostu ma ponad 180 cm! W przeciwieństwie do Grzecha lekkiego – o posturze gimnazjalisty!
Duchowieństwo zaś do psychiatry.

Zostańcie z B(L)OGIEM