Warsztaty z dogoterapii w słupskim Technikum Weterynarii [zdjęcia]

W słupskim Technikum Weterynarii przy Zespole Szkół Informatycznych odbyły się profesjonalne warsztaty z dogoterapii. Szkoła gościła Olgę Kasperek, trenerkę psów i jej suczkę labradorkę Tinker – psa terapeutę, pierwszego labradora w Polsce w najwyższej klasie obedience i wicemistrza Polski klasy retrieverów w klasie drugiej. W zajęciach uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży ze Słupska, która w teorii i praktyce poznawała istotę dogoterapii.

Celem zajęć warsztatowych było uświadomienie młodzieży na czym polega m.in. dogoterapia, zapoznanie z rodzajami tej metody wzmacniającej efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę, budowanie prawidłowej relacji z psem i nauka zasad bezpiecznego postępowania z psami. Omówiono także rolę dogoterapeuty i psa terapeuty oraz najczęstsze błędy popełnione w dogoterapii. Młodzi słupszczanie uczestniczyli też w zajęciach praktycznych, skupiających się na elementach obedience – sportu, którego istotą jest nauka przez zabawę i doskonały kontakt człowieka z psem.
- Dla młodzieży było to niezwykłe przeżycie, ponieważ mogła z bliska zobaczyć, jak wygląda wzorcowa współpraca psa z człowiekiem. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, że psy nie tylko dają radość swoim właścicielom, ale odpowiednio wyszkolone i przygotowane, mogą pomagać w rehabilitacji osób mających problemy ze zdrowiem. Działanie w tym przypadku przede wszystkim polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, co przyśpiesza leczenie lub ułatwia przejście choroby. Prowadząca zajęcia pani Olga Kasperek - pokazała, jak można połączyć naukę, zabawę i leczenie. Spotkanie było również okazją do omówienia z młodzieżą podstawowych zasad opieki nad czworonogami. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się też, na czym polega posłuszeństwo sportowe, czyli obedience – tłumaczy Anna Wnuk, lekarz weterynarii, nauczyciel w Technikum Weterynarii przy ZSI w Słupsku.

Oglądaj także: Sonda GP24. Czego brakuje na Starym Rynku? Deptak zamiast ulicy?

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane