W słupskim Technikum Weterynarii przy Zespole Szkół Informatycznych odbyły się profesjonalne warsztaty z dogoterapii. Szkoła gościła Olgę Kasperek, trenerkę psów i jej suczkę labradorkę Tinker – psa terapeutę, pierwszego labradora w Polsce w najwyższej klasie obedience i wicemistrza Polski klasy retrieverów w klasie drugiej. W zajęciach uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży ze Słupska, która w teorii i praktyce poznawała istotę dogoterapii.

Celem zajęć warsztatowych było uświadomienie młodzieży na czym polega m.in. dogoterapia, zapoznanie z rodzajami tej metody wzmacniającej efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę, budowanie prawidłowej relacji z psem i nauka zasad bezpiecznego postępowania z psami. Omówiono także rolę dogoterapeuty i psa terapeuty oraz najczęstsze błędy popełnione w dogoterapii. Młodzi słupszczanie uczestniczyli też w zajęciach praktycznych, skupiających się na elementach obedience – sportu, którego istotą jest nauka przez zabawę i doskonały kontakt człowieka z psem.

- Dla młodzieży było to niezwykłe przeżycie, ponieważ mogła z bliska zobaczyć, jak wygląda wzorcowa współpraca psa z człowiekiem. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, że psy nie tylko dają radość swoim właścicielom, ale odpowiednio wyszkolone i przygotowane, mogą pomagać w rehabilitacji osób mających problemy ze zdrowiem. Działanie w tym przypadku przede wszystkim polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, co przyśpiesza leczenie lub ułatwia przejście choroby. Prowadząca zajęcia pani Olga Kasperek - pokazała, jak można połączyć naukę, zabawę i leczenie. Spotkanie było również okazją do omówienia z młodzieżą podstawowych zasad opieki nad czworonogami. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się też, na czym polega posłuszeństwo sportowe, czyli obedience – tłumaczy Anna Wnuk, lekarz weterynarii, nauczyciel w Technikum Weterynarii przy ZSI w Słupsku.

Oglądaj także: Sonda GP24. Czego brakuje na Starym Rynku? Deptak zamiast ulicy?

Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!