Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa poświęcona Irenie Sendlerowej w bibliotece w Wicku ZDJĘCIA

Robert Gębuś
W przeddzień uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej rozpoczął się cykl wystawowych zajęć multimedialnych w Bibliotece Szkolnej w Wicku dla tutejszej młodzieży, poświęconych życiu i działalności Ireny Sendlerowej, patronki 2018 roku.

Ta jedna z najbardziej niezwykłych, cichych bohaterek XX wieku, prawdziwy świadek historii jest człowiekiem – wzorcem dla młodych pokoleń oraz tego, jak zachować ludzkie odruchy w czasach wojennej apokalipsy. Materiałami poglądowymi podczas zajęć wystawowych były przede wszystkim plansze podarowane bibliotece szkolnej w Wicku przez Anthony’ego Lishaka, organizatora anglojęzycznej wystawy poświęconej Sendlerowej z myślą o brytyjskich uczniach. Lishak jest edukatorem, pisarzem i założycielem Fundacji Edukacyjnej "Learning from the Righteous" ("Ucząc się od Sprawiedliwych"), autorem książki o lasach żydowskich dzieci w czasach Holocaustu pt. „Stars” – która również jest częścią ekspozycji wśród materiałów zgromadzonych przez bibliotekę SP Wicko.

Czytaj również:W bibliotece w Wicku zorganizowano turniej

Brytyjska wystawa o Irenie Sendlerowej została przygotowana we współpracy z ambasadą polską w Londynie. Dotychczas widziały ją dzieci na Wyspach Brytyjskich, teraz mogą ją zobaczyć polskie nastolatki. Pierwszą grupą zwiedzających byli uczniowie z klasy VIA Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku. Relacja z przeprowadzonych zajęć przesłana zostanie również p. Anthony’emu Lishakowi, razem z podziękowaniami za udostępnienie brytyjskiej ekspozycji polskiej młodzieży ze szkoły w Wicku.

Czytaj również:Uczniowie SP w Wicku przygotowali spektakl

Zobacz wideo:

Zgromadzone materiały na wystawie, w tym m. in. z Wydawnictwa Czarnego w Warszawie, Wyd. Timof i cisi wspólnicy, a także z wydawnictw niemieckich i hiszpańskich, Poczty Polskiej SA, z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, również plakaty teatralne, wydawnicze i filmowe – stały się pretekstem do wspólnej z młodzieżą dyskusji o ocalałych z Holokaustu, tragicznych losach dzieci w czasie II wojny światowej, a także o tolerancji i zrozumieniu wobec innych kultur i wierzeń. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z przeczytanych książek i obejrzanych filmów, podejmujących tematykę wojenną, takich, jak np. „Chłopiec w pasiastej piżamie” czy „Azyl”. Drugą część zajęć stanowił pokaz multimedialny w bibliotece.
W następnych tygodniach planowane są zajęcia dla kolejnych grup uczniowskich SP Wicko. Grupy spoza szkoły w Wicku, zainteresowane uczestnictwem w wystawowych zajęciach multimedialnych w ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej biblioteka prosi o wcześniejszy kontakt pod szkolnym numerem telefonu: 59 8611167, wew. do biblioteki: 26. Wystawa potrwa do końca grudnia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto