Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze wigilijne potrawy z różnych regionów Polski. O wielu z nich mogłeś nie słyszeć. Skąd pochodzi więdka, bryndzylki i zupa brzadowa?

Karolina Głogowska
Karolina Głogowska
Nie tylko karp, barszcz i pierogi. Z kolejnych zdjęć w galerii dowiesz się, jakie potrawy wigilijne jada się w różnych regionach Polski.
Nie tylko karp, barszcz i pierogi. Z kolejnych zdjęć w galerii dowiesz się, jakie potrawy wigilijne jada się w różnych regionach Polski. Getty images/zdjęcie ilustracyjne
Polska wigilia to nie tylko barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą i grzybami. W niektórych regionach kraju dawniej królowały potrawy, o których wielu z nas nawet nie słyszało. A szkoda, bo nie tylko wybornie smakują, ale świadczą także o naszej różnorodnej tradycji.

W skrócie

Pierogi z kapustą i grzybami, barszcz na zakwasie, grzybowa czy makowiec to najpopularniejsze wigilijne dania, które znane są w całej Polsce. Nasza tradycja kulinarna jest jednak znacznie bogatsza i zawiera bardzo unikatowe dania, takie jak. np. wiądka, zupa brzadowa, rwaki czy bryndzylki, które nadal podaje się w wielu domach na wigilię.

Co jadało się w Polsce na wigilię?

Polska kuchnia wigilijna stoi kapustą, grzybami i makiem, ale pojawiają się w niej także buraki, ziemniaki, groch i oczywiście miód. Wielu z nas zna takie regionalne potrawy, jak makiełki, kutia czy wareniki, ale o rwakach, zupie brzadowej czy więdce słyszało już niewielu. Tymczasem to tradycyjne potrawy wigilijne dla różnych regionów Polski. Warto także pamiętać, że niektóre wigilijne dania występują w sąsiednich, a nawet odległych od siebie województwach pod różnymi nazwami. Tak jest np. z zupą z suszonych owoców czy kluskami z makiem. Ciekawym przykładem jest także grzybowa na kwasie z kapusty, która pojawia się np. na Kociewiu oraz Kurpiach.

Skąd pochodzą tradycyjne polskie potrawy wigilijne?

Wędrowanie wigilijnych potraw zawdzięczamy naszym przodkom, którzy przemieszczali się po całym kraju i przywozili ze sobą rodzinne przepisy oraz świąteczne tradycje. Wiele z nich pochodzi także z Kresów. Jak wiadomo ludność wysiedlona z Wileńszczyzny, Wołynia czy Polesia, osiedlała się m.in. na terenach Małopolski, Dolnego Śląska czy Pomorza, dlatego powojenna kuchnia, również świąteczna, na tych obszarach obfituje w dania kresowe.

Z kolejnych slajdów naszej galerii dowiesz się, jakie potrawy wigilijne królują w różnych regionach Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto