Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławno. Odkrycie na terenie zabytkowego pałacyku i jego wizerunek 100 lat temu ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Przepiękny - zabytkowy - pałacyk w Sławnie będzie siedzibą Urzędu Gminy Sławno. Budowla jest remontowana i dostosowywana do potrzeb urzędników. Ci mają się tam wprowadzić w pierwszym kwartale 2022 r. Wójt Ryszard Stachowiak informuje, że rozpoczęło się pierwsze skręcanie mebli. Na zdjęciach zobaczycie pałacyk na starych pocztówkach i też teraźniejsze zdjęcia oraz to co zostało odkryte na placu budowy.

Tu będzie Urząd Gminy Sławno

Ponadto pokazujemy też zdjęcia, gdzie widać próbę generalną podświetlenia - iluminacji - zabytkowego pałacyku w Sławnie. Dzięki temu będzie on też odpowiednio wyeksponowany. Jak? Oceńcie sami.

Podczas prac polegających na zagospodarowaniu terenu wokół nowej siedziby Urzędu Gminy Sławno – Willi Schultz`a – tzw. pałacyku dokonano odkrycia. Natrafiono na historyczne pamiątki minionej epoki. Usuwając kolejne warstwy ziemi udało się znaleźć m.in. szklaną, zakapslowaną butelkę i kilka porcelanowych korków – tzw. „porcelanek” z przełomu XIX i XX w.

Znaleziona butelka pochodzi ze słupskiego browaru Sternbrauerei Stolp (Browar Gwiaździsty). Jest to butelka typu krachla (z zamknięciem kabłąkowym i porcelanowym korkiem) o pojemności 0,35 l. Wykonana z przezroczystego szkła z tłoczonymi napisami: Schutz-Marke Sternbrauerei Stolp, inicjałami R.W.H. wpisanymi w motyw gwiazdy i datą 1857.

Podobne znakowania ma porcelanowy kapsel. Widoczna jest gwiazda, inicjały, data i napis Schutz Marke.

1857 to rok, w którym Richard Heydemann, założyciel browaru, rozpoczyna karierę piwowarską, kupując niewielki browar przy placu Kościelnym w Słupsku. Był to jeden z najsłynniejszych browarów Słupska.

Pośród znalezionych korków porcelanowych są m.in. sygnowane nazwiskami właścicieli browarów, rozlewni wód mineralnych – J. Weile Stolp, Brauereigesellschaft A. Schultz Schlawe i Bergbrauerei Schlawe.

Porcelanki sygnowane nazwiskiem Alberta Schultz`a nie dziwią, wszak pałacyk był jego domem, a nieopodal stał jego browar i rozlewnia wód mineralnych. Są jednak wspaniałym świadkiem ponad 100-letniej historii.

Wszystkie te pamiątki znajdą swoje miejsce w specjalnej gablocie w „pałacyku”. Na kolejnych zdjęciach zobaczycie co odkryto, a najpierw zobaczcie willę na starych pocztówkach.

Najnowsze zdjęcia z pałacyku - poniżej -grudzień 2021

Budynek, przy ul. I-ego Pułku Ułanów w Sławnie - był dawną willą właściciela browaru w Sławnie A. Schultza. Świadczy o tym choćby to zdjęcie. Z kolei od września 1955 do sierpnia 2011 roku była to siedziba Zespołu Szkół Zawodowych. Później budynek był pod kuratelą Starostwa Powiatowego w Sławnie i nic się w nim nie działo, aż do przejęcia obiektu przez gminę Sławno.

Sławno. Rozpoczęła się przeprowadzka Urzędu Gminy do pałacyku ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto