Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobotnie wykłady w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Mnóstwo ciekawej wiedzy

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
W nadchodzącą sobotę (19 września), Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na dwa wykłady. Jeden dotyczyć będzie sztuki Witkacego, a drugi to gratka dla miłośników lokalnej historii i militariów.
W nadchodzącą sobotę (19 września), Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na dwa wykłady. Jeden dotyczyć będzie sztuki Witkacego, a drugi to gratka dla miłośników lokalnej historii i militariów. mat. prasowe
W nadchodzącą sobotę (19 września), Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na dwa wykłady. Jeden dotyczyć będzie sztuki Witkacego, a drugi to gratka dla miłośników lokalnej historii i militariów.

Sztuka Witkacego
W sobotę (19 września) o godz. 10.00 w Białym Spichlerzu, w sali im. Barbary Zielińskiej odbędzie się wykład "Formiści i Witkacy", który wygłosi Lucjan Hanak. Jak sam pisze, „Formiści” byli grupą artystów polskich działającą w latach 1917-1922, inspirującą się ekspresjonizmem, kubizmem, futuryzmem i sztuką ludową. Należeli do niej znani twórcy tacy jak: Leon Chwistek, Leon Dołżycki, Jerzy Fedkowicz, Leopold Gottlieb, Roman Kramsztyk, Tymon Niesiołowski, Andrzej Pronaszko, Henryk Stażewski, Zygmunt Waliszewski i inni. Grupa wspólnie eksponowała swoje dzieła na kilkunastu wystawach. Część dzieł wspomnianych Formistów, „kolegów” Witkacego z tego okresu, można obejrzeć na wystawie stałej w Białym Spichlerzu. Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy został przyjęty do tego grona jako artysta i drugi teoretyk sztuki, autor pracy „Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia" wydanej w 1919 roku.

Mundury słupskich huzarów
Kolejny wykład odbędzie się godzinę poźniej (12.00) w tym samym miejscu. "Żółty, czerwony czy granatowy? Mundury słupskich huzarów" dotyczyć będzie militarnej historii Słupska. Jak mówią organizatorzy, garnizony wojskowe, oprócz ich roli miastotwórczej, zawsze – a szczególnie w epoce mundurów wielobarwnych, o zróżnicowanym kroju i wyglądzie poszczególnych formacji – wzbogacały krajobraz i koloryt miejscowości, w których stacjonowały. Budynki koszarowe stanowiły charakterystyczny element architektury i rozplanowania przestrzennego miast garnizonowych, a spotykani na ulicach żołnierze zwracali na siebie uwagę przechodniów i byli nieodłączną częścią życia społecznego. W potocznej wiedzy miłośników historii Słupska utrwalił się wizerunek słupskich huzarów, w ich czerwonych kurtkach, zwanych „attila” i widniejące w tytulaturze pułku nazwisko słynnego feldmarszałka G.L. von Blüchera. Ale nie zawsze tak było i m.i.in. o tym dowiemy się na wykładzie. Dr Tomasz Katafiasz przybliży ogólne etapy zarówno formowania stacjonujących kiedyś w Słupsku pułków huzarskich, jak też towarzyszące im przeobrażenia. Słuchacze zostaną zapoznani też ze specyficznym nazewnictwem dotyczącym huzarskiego ubioru. Ponadto historyk postara się także skorygować funkcjonujące w świadomości społecznej błędy czy nieporozumienia w zakresie prezentowanej na wykładzie problematyki. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Służby mundurowe, historia i technika".

Sztućce i inne akcesoria kulinarne z różnych epok można oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego. To nowa wystawa stała w tej instytucji, czynna od 5 września.

„Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od...

Nowa wystawa w muzeum
Przypomnijmy, w Muzeum Pomorza Środkowego od 5 września można oglądać nową wystawę stałą „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”. Łącznie jest na niej ponad 1400 eksponatów. Są to sztućce podstawowe – łyżki, noże i widelce, a także sztućce specjalistyczne do serwowania i spożywania jednego rodzaju potrawy, np. ostryg lub jagód. Osobno przedstawione są wyroby seryjne, głównie polskich wytwórni Norblin i Fraget.

Zobacz także: Witkacy w Białym Spichlerzu. Trwają przygotowania

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto