Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywność fizyczna a dieta - sprawdź, jak się prawidłowo odżywiać

Reklama
Reklama
Reklama
Dopełnieniem aktywności fizycznej powinna być odpowiednia dieta. Niestety wiele osób nie potrafi jej racjonalnie skomponować i nie przestrzega podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Sprawa jest warta uwagi, ponieważ niewłaściwą dietą można zniweczyć efekty ćwiczeń.

Osoby, które ćwiczą powinny przede wszystkim przestrzegać zasad zdrowego odżywiania i przyswoić sobie piramidę żywienia. Właściwa dieta to przede wszystkim dieta zbilansowana i zawierająca produkty ze wszystkich grup (węglowodany, dobre tłuszcze i białko) w odpowiednich proporcjach. Przy aktywności fizycznej, każdy składnik diety ma znaczenie i powinien być pieczołowicie dobrany. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o diecie przy aktywności fizycznej?

Posiłek sportowca

Pamiętajmy, że przed treningiem możemy popełnić dwa błędy żywieniowe: najeść się do syta i ćwiczyć z pełnym żołądkiem lub też nie jeść nic i ćwiczyć z pustym. Najlepiej zatem zjeść posiłek 2 godziny przed treningiem, wówczas unikniemy uczucia senności, niestrawności lub nawet mdłości, a niezbędna do pracy mięśni krew nie będzie skoncentrowana na naszym układzie pokarmowym.

Oczywiście nie bez znaczenia jest to, co zjemy. Przed dawką ćwiczeń posiłek musi być nie tylko lekkostrawny, ale również wysokoenergetyczny i zawierający wszelkie niezbędne składniki – również witaminy i minerały. Dlatego też zalecane są takie produkty, jak: kasze, makarony, ryż, pieczywo pełnoziarniste, nasiona strączkowe, orzechy czy też warzywa i owoce. Składnikiem diety każdego sportowca powinno być pełnowartościowe białko z mięsa czy nabiału.

Krótko przed wysiłkiem fizycznym (ok. 30 minut) warto zjeść coś, co jest źródłem cukrów prostych: batonik energetyczny, kilka łyżek miodu, sok owocowy czy też gotowy napój węglowodanowo-witaminowy.

Woda niezwykle ważna!

Nie od dziś wiadomo, że kluczowe znaczenie dla sportowców ma odpowiednia ilość płynów. Wzmożony wysiłek fizyczny powoduje utratę wody w organizmie. Jej niedobór i wiążących się z nią elektrolitów powoduje wiele zaburzeń – począwszy od tych zdrowotnych, poprzez zmniejszenie efektywności i upośledzenie przebiegu procesu regeneracji organizmu, a skończywszy na udarze cieplnym i zakłóceniu przemian metabolicznych i mechanizmów termoregulacyjnych.

Pamiętajmy, że woda bierze udział we wszystkich zachodzących w naszym organizmie procesach, w tym również w trawieniu pokarmów.

Wiele osób zastanawia się, kiedy i ile wody powinno wypić w czasie treningu, by uzupełnić jej straty i uniknąć odwodnienia. W tym zakresie warto trzymać się następujących zasad:

  • Tuż przed treningiem wypijamy szklankę wody.
  • Podczas treningu uzupełniamy wodę w regularnych odstępach czasu – np.
    co 20 minut.
  • Ilość potrzebnej nam w czasie ćwiczeń wody możemy zbadać ważąc się
    przed i po treningu – różnica to właśnie ilość płynów, jakie nasz organizm
    stracił podczas wysiłku.

Pamiętaj o śniadaniu!

Dietetycy od dłuższego czasu apelują o to, aby pamiętać o śniadaniu, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Ze śniadania czerpiemy energię i zapał, dlatego nie powinno być posiłkiem ciężkostrawnym, ale wysokoenergetycznym. Najlepszymi produktami śniadaniowymi są: pełnoziarniste pieczywo, warzywa, pasty, chude wędliny. Oczywiście wybór śniadania uzależniony powinien być od rodzaju aktywności. Pływacy np. powinni wybierać pokarmy z większą zawartością tłuszczu – wiąże się to ze stratami ciepła w basenie.

- Racjonalnie skomponowana dieta jest niezwykle ważna dla każdego sportowca. Uchroni przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ale również pozwoli na osiąganie lepszych wyników. Zatem warto ją dopasować do indywidualnych potrzeb i rodzaju aktywności fizycznej - mówi Krzysztof Przychodny trener personalny z serwisu supercialo24.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto