Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arabskie monety z VII-IX wieku ze skarbu znalezionego pod Strzelinkiem w części odrestaurowane (zdjęcia)

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Arabskie monety z VII-IX wieku ze skarbu znalezionego pod Strzelinkiem w części odrestaurowane
Arabskie monety z VII-IX wieku ze skarbu znalezionego pod Strzelinkiem w części odrestaurowane
Mija właśnie rok od odkrycia skarbu ze średniowiecznych monet dokonanego przez grzybiarza w lesie nad Słupią koło Strzelinka. Sprawdziliśmy, jak archeologom z Lęborka, gdzie skarb trafił, idzie odnowa monet.

- Część jest już odrestaurowana - mówi Agnieszka Krzysiak, kustosz działu archeologii w lęborskim muzeum. - To trwa długo, bo praca tego typu jest żmudna. Część tych monet była mocno zniszczona. Musimy korzystać z pomocy specjalistów. Nie jest łatwo też w kraju znaleźć speców od arabskich monet. Wszystkie musimy skatalogować. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu staramy się o grant, który pozwoli na dokładne opisanie monet. Oby się udało.

Lęborscy muzealnicy nie mogą rzucić wszystkiego na bok i zajmować się tylko tymi monetami, ale już widać efekty pracy na zdjęciach zrobionych przez pracowników muzeum w Lęborku.

Przypomnijmy, w październiku ubiegłego roku w lesie w okolicach Strzelinka natrafiono na skarb kilkuset arabskich monet z VIII i IX wieku. Wśród nich było też dwie perskie z VII wieku. Dosłownie wysypały się spod ściółki.
Na srebrne monety natknął się podczas grzybobrania pan Bartosz Michałowski. Ten miłośnik historii wiedział co zrobić, bo powiadomił o odkryciu odpowiednie służby. Dzięki temu przebłyskujące spod ściółki dirhemy i drahmy zostały umiejętnie wydobyte i zostają poddane konserwacji.

Po przewiezieniu skarbu wraz z garnkiem, w którym były, a który już jest odnowiony, pasjonaci przeszukali teren dokładnie i... znaleźli jeszcze kilkanaście kolejnych monet. One też trafiły do lęborskiego muzeum.

Wartość tych w sumie kilkuset monet, które zachowały się w całości lub fragmentach, ocenia się jako bezcenną. Trafiły do Muzeum w Lęborku, bo ono ma dział archeologii, słupskie nie.

Wracając do historii. Skąd takie monety w zakolu Słupi we wczesnym średniowieczu? - W zasadzie hipoteza jest tylko jedna.Musiały należeć do kupca z Bliskiego Wschodu. Może Słupia wtedy była jakimś szlakiem handlowym? Z pewnością monety nie należały do wojownika, bo nie ma tam żadnych innych śladów czy pozostałości - mówi pani kustosz.

Specjaliści oceniają, że skarb musiał należeć do kupca, który mniej więcej w IX wieku podróżował w interesach w naszym regionie.

Zobacz także: Łeba. Odkrycie archeologiczne przy kościele św. Mikołaja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Arabskie monety z VII-IX wieku ze skarbu znalezionego pod Strzelinkiem w części odrestaurowane (zdjęcia) - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto