Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie podwyżka za ciepło w Słupsku. Jak duża? Firma Engie EC Słupsk nie chce tego jeszcze podać, wiadomo zaś, że ambitnie odchodzi od węgla

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Archiwum PolskaPress
To już pewne, że tak jak i w innym miastach, także u nas nastąpi w nowym sezonie grzewczym duża podwyżka za ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę. Czy będzie o 70 procent, bo o takich podwyżkach w kraju słychać? Nie wiadomo, wiadomo że będzie duża. Tak samo jak wiadomo, że firma realizuje ambitny plan odejścia od węgla i za trzy lata 100-procent wykorzystanej przez nią w Słupsku energii do ogrzewania, będzie pochodzić z innych źródeł.

Zapytaliśmy w Engie EC Słupsk o to, czy przygotowują podwyżki taryfy za ogrzewanie mieszkań w Słupsku i ogrzewanie wody do domów słupszczan. Usłyszeliśmy, że podwyżka jest nieuchronna i nowa stawka będzie obowiązywać od 1 września, ale jej wysokość nie jest jeszcze ustalona.

Procedura jest bowiem taka, że firma ustala nową cenę i przedstawia wyliczenia do URE (Urząd Regulacji Energetyki). Tam fachowcy sprawdzają, czy podwyżka jest rozsądna i wynika z uwarunkowań ekonomicznych. I w zasadzie URE zgadza się lub zmniejsza skalę podwyżki.

Małgorzata Gębala, rzecznik prasowy Engie w Słupsku: - Sytuacja na rynku, z jaką mamy do czynienia, bezpośrednio przekłada się na obszar energetyczny. Węgiel, energia elektryczna oraz opłaty za emisję CO2 to główne elementy składowe stawek za ciepło. Ich wzrost bezpośrednio przekłada się na wzrost opłat za energię cieplną. Obecna taryfa dla ciepła obowiązuje do 30 sierpnia 2022r. co skutkuje koniecznością złożenia wniosku do URE o nową taryfę. Wniosek jest w trakcie procedowania. Dokładamy wszelkich starań aby wzrost taryf za ciepło był jak najniższy a nasi Odbiorcy odczuli je w jak najmniejszym stopniu.

Obecna taryfa obowiązuje od 14 grudnia i ma obowiązywać do sierpnia 2022 roku. W ubiegłym roku były aż trzy podwyżki.

- W roku 2021 cena uprawnień do emisji CO2 wzrosła prawie trzykrotnie. Cena z tytułu emisji CO2 w styczniu 2021 r. wynosiła ok. 30 EURO za tonę, w grudniu 2021 r. wynosi ok. 80 EURO za tonę. Stąd korekta ostatniej taryfy za ciepło - tłumaczyła nam Marzena Gębala, rzeczniczka Engie w Słupsku.

Łącznie w ubiegłym roku firma podniosła ceny trzy razy. Są cztery taryfy i maksymalnie niektórzy odbiorcy zapłacili o ponad 30 proc, więcej niż rok wcześniej.

Wprowadzone nowe regulacje w kraju mają pomóc w poprawie sytuacji finansowej branży ciepłowniczej, co ma umożliwić jej transformację energetyczną. Wprost wyliczano, że zmiany mają przynieść wzrost przychodów przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce o 1,6 mld zł w pięć lat. Chodzi o presję klimatyczną ze strony UE, by zmniejszała się emisja CO2. Słupskie Engie w to się wpisało rozpoczętą w maju ubiegłego roku budową nowoczesnej elektrociepłowni gazowej.

Jak tłumaczono inwestycja o wartości 80 milionów złotych zasili miasto w ciepłą wodę, ogrzewanie i energię elektryczną w bardziej ekologiczny, od spalania węgla, sposób. W procesie kogeneracji wytwarzana jest energia elektryczna oraz użytkowa energia cieplna. To właśnie w tej technologii zostanie zbudowana elektrociepłownia przy ulicy Słonecznej w Słupsku. Obiekt będzie zasilany gazem, który posłuży jako paliwo dla turbin gazowych.

Jak teraz informuje Engie Słupsk uruchomienie elektrociepłowni EC-1 usytuowanej przy ul. Słonecznej planowane jest na II połowę 2022 r. Z energii dostarczanej przez Engie EC Słupsk korzysta 80 proc. miasta. Budowa elektrociepłowni ma sprawić, że dwie kotłownie węglowe działające na terenie miasta będą mogły pracować mniej. To przełożyć ma się na obniżenie emisji pyłów i dwutlenku węgla.

Engie EC Słupsk ma obecnie zamówioną moc cieplną 129,7 MW, w tym centralne ogrzewanie to 115,7 MW, a ciepła woda to 14 MW. Ogrzewa w Słupsku powierzchnię 3 mln mkw. czyli 400 boisk piłkarskich, a kubatura budynków to w przeliczeniu 10 Stadionów Narodowych w Warszawie.

To co się obecnie dzieje na rynku energii wpływa na działania firmy w Słupsku. W 2021 roku całe ciepło w słupskich domach dostarczane przez firmę pochodziło z węgla. I było obciążone unijnymi opłatami za emisję CO2, które poszybowały w górę. Firma więc zaczęła zmianę w kierunki ekologii.

W tym roku z węgla będzie pochodzić już tylko 67,5 procent ciepła w słupskiej sieci. Dojdzie elektrociepłownia i 31 procent ciepła, w tym ciepła woda w kranach przez cały rok, będzie z nowobudowanej elektrociepłowni na gaz ziemny. Obiekt przy ulicy Słonecznej już stoi. Czekają go kolejne rozruchy, tak by jesienią mógł zacząć działać. Bilans do 100 procent dopełniają: bio-olej i kotły gazowe.

Za rok z węgla będzie już tylko 48,8 ciepła, obok gazu ziemnego 31,5 dojdzie 17,8 proc, ze spalania biomasy i 1,8 w sumie z kotłów gazowych i bio-oleju.

W 2025 roku już nie będzie węgla w słupskich ciepłowniach. Głównym źródłem ma być gaz ziemny - 38 procent, 31,2 to biomasa, a kotły gazowe, które zastąpią kotły węglowe - 29,4 i bio-olej - 0,6 proc.

Co to oznacza dla słupszczan? Jak usłyszeliśmy trudno to w obecnej sytuacji na świecie oszacować. Embargo na węgiel z Rosji wywindowało ceny tego surowca, gaz też podrożał. Na pewno odpadną koszty certyfikatów CO2 i polepszy się jakość powietrza w mieście. Ale słupszczanie zapłacą za ciepło więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie podwyżka za ciepło w Słupsku. Jak duża? Firma Engie EC Słupsk nie chce tego jeszcze podać, wiadomo zaś, że ambitnie odchodzi od węgla - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto