Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bociany czują się dobrze w Słupsku i okolicach. Zbadano gniazda w regionie

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Zakończyła się tegoroczna inwentaryzacja gniazd bociana białego w regionie słupskim. To akcja ogólnopolska, do której włącza się też Park Krajobrazowy Dolina Słupi. W tym roku wykluło się więcej młodych ptaków. Na zdjęciu: Kilka lat temu bocian pomieszkiwał jakiś na dachu budynku w pobliżu dworca PKS
Zakończyła się tegoroczna inwentaryzacja gniazd bociana białego w regionie słupskim. To akcja ogólnopolska, do której włącza się też Park Krajobrazowy Dolina Słupi. W tym roku wykluło się więcej młodych ptaków. Na zdjęciu: Kilka lat temu bocian pomieszkiwał jakiś na dachu budynku w pobliżu dworca PKS Łukasz Capar
Zakończyła się tegoroczna inwentaryzacja gniazd bociana białego w regionie słupskim. To akcja ogólnopolska, do której włącza się też Park Krajobrazowy Dolina Słupi. W tym roku wykluło się więcej młodych ptaków.

Te same gniazda, więcej młodych
Prace inwentaryzacyjne bocianich gniazd w regionie słupskim przeprowadzono w tym roku w okresie od 8 do 17 lipca. Łącznie skontrolowano 37 gniazd na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi oraz w pobliżu jego granic. Pracownicy podczas badań stwierdzili, że spośród wszystkich skontrolowanych gniazd, zasiedlonych zostało 19 – tyle samo, ile w ubiegłym roku. Ponadto, w tym roku w 13 gniazdach wykluły się młode, co odnotowano jako sukces lęgowy. Oznacza to, że w tej chwili na świat przyszło więcej ptaków, niż w roku ubiegłym. Wówczas odnotowano 12 gniazd, w których pojawiły się małe bociany. Według tegorocznych szacunków, w naszym regionie wykluło się 28 osobników. Najwięcej młodych - 4 sztuki – naliczono w jednym z gniazd w Kruszynie. Niestety, odnotowano również jedną utratę lęgu w Osiekach Bytowskich, spowodowaną śmiercią  jednego z bocianów. Tam w 2019 roku na świat przyszły trzy młode.

Bociany cieszą się sympatią w Polsce
Jak przekazują pracownicy parku, gniazda zostały zajęte przez te piękne ptaki było podobne jak w minionym roku. Zgodnie ze swoim zwyczajem, bociany wybrały na swoje miejsca gniazdowania słupy energetyczne, dachy budynków, kominy przemysłowe oraz sztuczne platformy przygotowane dla ptaków przez człowieka.
Bociany cieszą się szczególną sympatią w Polsce, dlatego nie zagraża im tutaj żadne niebezpieczeństwo.
– Nie słyszałem nigdy o przypadkach, żeby bociany doświadczały u nas agresji ze strony człowieka. Co więcej, często otrzymujemy telefony z prośbą o interwencję, na przykład gdy ktoś zauważy uszkodzone gniazdo lub gdy bezpieczeństwo ptaków może być zagrożone – mówi Marcin Miller, kierownik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.

Zobacz wideo: Bocian na dachu budynku w pobliżu słupskiego PKS-u

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto