Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bronisław Komorowski w Klukach: Prezydent odwiedził Muzeum Wsi Słowińskiej

Hubert Bierndgarski
Prezydent Komorowski w Muzeum Wsi Słowińskiej
Prezydent Komorowski w Muzeum Wsi Słowińskiej fot. Hubert Bierndgarski
Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z matką Jadwigą Komorowską odwiedził Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, w powiecie słupskim. Okazją do odwiedzin była 50 rocznica funkcjonowania muzeum. Komorowski odznaczył dwie osoby orderami i medalami za zasługi. Zwiedził również muzealne zagrody. To jednak nie koniec wizyty Prezydenta na Pomorzu. Wieczorem pojawi się w Ustce oraz Swołowie.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Henryk Soja, wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Natomiast kierowniczka administracyjna muzeum Teresa Dwulit otrzymała Medal Zasługi za Wieloletnią Służbę.

Bronisław Komorowski, prezydent RP w czasie przemówienia przyznał, że to nie on jest głównym gościem uroczystości, ale jego mama, która w 1949 roku pisała pracę magisterską na temat Słowińców.

- Moja rodzina, rodzina Komorowskich, wywodzi się z Litwy - mówił Komorowski. - Siłą rzeczy ogromna część rodzinnych opowieści dotyczyła nie tylko kresowego patriotyzmu, ale dotyczyła także relacji wobec innych, którzy tam żyli. Jedną z opowieści, na których wyrastałem była opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie jest zetknięcie ze starą pradawną historią i obecnymi realiami. To była także opowieść o odmienności kulturowej, o innej zupełnie ścieżce rozwoju właśnie. To była opowieść mojej mamy właśnie o Klukach.

Komorowski przyznał, że ta opowieść bardzo zapadła mu w pamięć. Pierwszy raz był w Klukach w latach 70.

- Kiedy tu przyjechałem pierwszy raz był skansen, ale nie było już tutaj Słowińców i to była taka smutna rzeczywistość - mówił w Klukch Komorowski.

Komorowski powiedział również, że wielkość narodu polskiego w historii przejawiała się nie tylko umiejętnością panowania, ale przejawiała się także umiejętnością przyciągania i akceptowania innych. Jego zdaniem również obecnie w takich zachowaniach i akceptacji może objawiać się obecna wielkość Polski.

Zobacz także:Promenada w Ustce: Promocja Muzeum Wsi Słowińskiej [ZDJĘCIA]

Zdaniem Komorowskiego władza komunistyczna nie chciała zapanować nad złem ludzkim. Ofiarą tej złości padli właśnie jego zdaniem Słowińcy.

- Z przykrością musimy o tym mówić, ale z dumą możemy pokazać i odtwarzać obecnie historię i opowieść o Słowińcach - mówił Komorowski.

Prezent dla muzeum

Jadwiga Komorowska przekazała do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach kopię swojej pracy magisterskiej z 1949 roku, która nosi tytuł: "Antagonizm między autochtonami i osadnikami zza Bugu we wsi Kluki na pomorzu zachodnim. Opracowanie materiału z badań terenowych przeprowadzonych w lipcu 1948 roku". Jest to praca napisana na czwartym roku socjologii Uniwersytetu Poznańskiego na którym studiowała matka Prezydenta. Dodatkowo Komorowska przekazała kopię artykułu, który napisała po pracy magisterskiej pod tytułem "Przemiany społeczne i gospodarcze a stosunek ludności rodzimej do osadników we wsi Kluki, powiat słupski. Artykuł został wydany w "Przeglądzie zachodnim".

- Z całego serca dziękuję za zaproszenie mnie na te uroczystości do Kluk Byłam tu 64 lata temu. Była to wtedy żywa wieś, która ogromnie mnie fascynowała. Prowadziłam wtedy półkolonie dla dzieci szkolnych. Uczyłam je piosenek ludowych. Było to miłe zetknięcie z kulturą i językiem słowińskim. Z ludźmi o pięknej kulturze. Cieszę się, że Słowińcy, którzy żyją ciągle tu przyjeżdżają i ciągle mówią, że tylko jedne Kluki są na świecie - mówiła Jadwiga Komorowska.

Prezydent pojawi się jeszcze dziś w Ustce, gdzie o godzinie 17 przespaceruje się promenadą nadmorską. Natomiast o godzinie 18 spotka się z samorządowcami w Muzeum w Swołowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto