Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa Mieszkań Plus w Kępicach zakończona. Najemcy odbierają klucze

Redakcja
W Kępicach zakończono budowę 42. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Wszystkie już przydzielono najemcom, którzy w ciągu miesiąca zaczną się do nich wprowadzać.
W Kępicach zakończono budowę 42. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Wszystkie już przydzielono najemcom, którzy w ciągu miesiąca zaczną się do nich wprowadzać. UM Kępice
W Kępicach zakończono budowę 42. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Wszystkie już przydzielono najemcom, którzy w ciągu miesiąca zaczną się do nich wprowadzać.

Inwestycja to 42 mieszkania i 12 lokali usługowych w 5 niskich, dwukondygnacyjnych budynkach. Gmina Kępice była jednym z pierwszych samorządów w Polsce, który przystąpił do budowy mieszkań w ramach programu Mieszanie Plus. Gmina utworzyła spółkę celową z Funduszem Municypalnym TFI Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. Kępicki Samorząd wniósł do spółki grunty, na których powstały nowe budynki, lokalne Towarzystwo Budownictwo Społecznego było odpowiedzialne za projekt budowlany, zaś finansowanie pochodziło państwowej spółki PFR Nieruchomości.

Budynki stanęły przy ul. Niepodległości w miejscu, gdzie na początku 2017 roku wyburzono stare obiekty, nie nadające się już do użytku. Projekt nowych budynków został uzgodniony z konserwatorem zabytków i nawiązuje do starej zabudowy tej części miasta. Są to jednopiętrowe domy z mieszkaniami dwu- i trzypokojowymi. Łącznie 42 mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchniach od 40 do 60 metrów kwadratowych.

CZYTAJ TEŻ

Oprócz budynków mieszkalnych powstały też dwa mniejsze obiekty, w których pomieszczenia zostaną przeznaczone na 12 lokali handlowych i usługowych. Kompleks miniosiedla uzupełniają parkingi i tereny zielone.

CZYTAJ TEŻ

Budowa ruszyła na początku 2018 roku. W sierpniu 2019 r. rozpoczął się etap naboru najemców. Kryteria określił kępicki samorząd. Pierwszeństwo miały m.in. osoby, które zostały wysiedlone ze zburzonych budynków, czy mieszkańcy, którzy chcieliby przeprowadzić się do Kępic w celu podjęcia nauki czy pracy. Premiowane były też rodziny z dziećmi, osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi (między 18-35 rokiem życia) oraz niepełnosprawni.

CZYTAJ TEŻ

Zainteresowanie najmem mieszkań było duże nie tylko w Kępicach i okolicy. Chętni zgłaszali się także z innych rejonów Polski, m.in. ze Zgorzelca, Bydgoszczy czy Murowanej Gośliny pod Poznaniem.

CZYTAJ TEŻ

Obecnie trwa podpisywanie umów z najemcami, którzy już niedługo zamieszkają w nowo wybudowanych budynkach.

- To wielkie wydarzenie dla Kępic, bo nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają tak ogromnej inwestycji. Ponadto jest ona pierwszym krokiem do rewitalizacji centrum Kępic. Nowe budynki nawiązują bowiem elewacją do tych, które zostały wyburzone, a które pamiętały jeszcze kanclerza Bismarcka - mówi Magdalena Majewska, burmistrz Kępic.

CZYTAJ TEŻ

Jedną z najemczyń została pani Monika, która jako dziecko przeszła dziecięce porażenie mózgowe. Jest młodą mamą i cieszy się, że dzięki nowemu mieszkaniu zyska samodzielność. Z kolei pani Daria jest wychowanką domu dziecka i , jak mówi, nigdy nie miała swojego miejsca na ziemi. Nowe mieszkanie da jej stabilność i pomoże zapewnić ciepły, rodzinny dom dla jej synka. Natomiast pan Maciej zamieszka blisko swojego miejsca pracy i nareszcie będzie mógł mieć psa, o którym zawsze marzył.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Wynajęto już też wszystkie lokale handlowo-usługowe. W dwóch z nich będą sklepy, a ponadto: ajencja PKO, drogeria, księgarnia, fryzjer, krawcowa, optyk, biuro kępickiego TBS-u oraz gminna galeria z mini-kawiarenką.

- Cieszę się, że to właśnie dzięki bardzo dobrej współpracy między rządem a samorządem gminy Kępice udało się wybudować mieszkania z programu Mieszkanie Plus - podkreśla rzecznik rządu, poseł na Sejm RP z powiatu słupskiego Piotr Müller.

Zobacz też: Kępice świętują jubileusz nadania praw miejskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto