Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Darłowa w Senacie: Zamiast likwidować Urząd Morski w Słupsku, warto go wzmocnić

Wojciech Kulig
senat.gov
W Senacie RP podczas Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozmawiano w sprawie planów likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku. W spotkaniu uczestniczył m.in. Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Zgodnie z planami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kompetencje słupskiego urzędu mają zostać podzielone pomiędzy Urząd Morski w Gdyni i Szczecinie. Związkowcy i pracownicy Urzędu Morskiego w Słupsku obawiają się, że likwidacja może doprowadzić m.in. do degradacji regionu. Razem z burmistrzem Darłowa byli obecni na spotkaniu m.in. senator Janusz Gromek, senator Kazimierz Kleina, a także starosta słupski Paweł Lisowski.

Włodarz Darłowa w trakcie swojego wystąpienia na komisji senackiej przypomniał jak ważną rolę dla środkowego wybrzeża pełni Urząd Morski w Słupsku i dlaczego według niego nie powinien być likwidowany. Działalność słupskiego urzędu ocenił jako pozytywną, szczególnie w latach 2010-2015.

- Z tych ponad 700 milionów złotych, które bardzo udanie potrafił zainwestować Urząd Morski w Słupsku, zarówno w ochronę brzegów morskich, jak i nasze małe i średnie porty środkowego wybrzeża, około 150 mln zł trafiło właśnie do portu w Darłowie na odnowę i umocnienie naszych plaż - przypominał Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa i zaznaczał, że ówczesny zespół pracowników umiejętnie pozyskiwał pieniądze unijne, jak i rządowe.

- Argumenty o nieprzygotowaniu urzędu do remontu portu w Ustce być może dziwią. Jak taki urząd ma funkcjonować, jeśli przez 3 lata nie ma w ogóle dyrektora ds. technicznych? Zamiast likwidować urząd morski, może warto go wzmocnić? Trzeba odbudować jego pozycję, która świetnie funkcjonowała na mapie trzech urzędów morskich - dodawał.

W trakcie wystąpienia burmistrz Darłowa powiedział, że zniesienie słupskiego urzędu może się odbić negatywnie na funkcjonowaniu środkowego wybrzeża, plaż i małych portów. - Nie jest do końca trafiony ten argument, że urząd nie rozpatruje spraw indywidualnych. Otóż rozpatruje. Przykładem są plaże, które są w gestii urzędu morskiego.Na tych plażach samorządy co roku organizują kąpieliska. To jest wiele uzgodnień, zarówno realizowanych przez instytucje samorządowe, jak i podmioty prywatne. Zmiana lokalizacji tych uzgodnień na pewno może się odbić na bezpieczeństwie funkcjonowania kąpielisk - tłumaczył Arkadiusz Klimowicz. Jednocześnie zaapelował do minister o przemyślenie decyzji.Stwierdził też, że funkcjonowanie Urzędu Morskiego w Słupsku jest zgodne z polityką rządu, który odtwarza w Polsce różnego rodzaju instytucje. Miał tu na myśli m.in. komisariaty policji.

Na koniec uzgodniono, że komisja senacka skieruje się do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z prośbą o wyjaśnienie jakie są przyczyny zniesienia urzędu morskiego. Plan ministerstwa zakłada, że likwidacja Urzędu Morskiego w Słupsku nastąpi w kwietniu bieżącego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto