Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na Słupsk – czyli o potencjale miasta w rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
W Słupskim Inkubatorze Technologicznym zorganizowana została konferencja mająca na celu omówienie potencjału inwestycyjnego Słupska dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w mieście.
W Słupskim Inkubatorze Technologicznym zorganizowana została konferencja mająca na celu omówienie potencjału inwestycyjnego Słupska dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w mieście. Łukasz Capar
W Słupskim Inkubatorze Technologicznym zorganizowana została konferencja mająca na celu omówienie potencjału inwestycyjnego Słupska dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w mieście. W konferencji udział wzięli m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, władze miasta a także przedstawiciele gmin, lokalnych firm, przedsiębiorstw oraz spółek miejskich.

Konferencja „Czas na Słupsk”, która odbyła się w środę, 3 listopada, w Słupskim Inkubatorze Technologicznym miała na celu ukazać, że mniejsze miasta, a nie wyłącznie metropolie, mogą być konkurencyjnie właśnie wobec tych drugich na biznesowej mapie Polski.

Organizatorzy oraz partnerzy konferencji, a więc m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza, Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Marcin Grzegory, wicedyrektor Invest in Pomerania, Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio oraz władze miasta przyjrzeli się potencjałowi Słupska, zwłaszcza pod względem rozwoju sektora nowoczesnych usług z myślą wsparcia biznesu, a więc przedsiębiorstwach, do których inne firmy mogą przenieść część swojej działalności, czyli np. obsługę klienta/call center, księgowość, logistykę czy zlecenia kampanii marketingowych.

Co więcej, większość tych działań – jak przekonywali organizatorzy – można wykonywać na miejscu, np. w Słupsku, a więc pracować dla firm z większych miast/metropolii w Polsce lub z innego zakątka świata, mieszkając jednocześnie w średniej wielkości mieście, gdzie tempo życia nie jest tak duże. Może to mieć miejsce dzięki rozwojowi sektora usług wsparcia biznesu i outsourcingowi właśnie.

- Dzisiejsza konferencja pokaże, jaki potencjał ma w sobie Słupsk, a także uzmysłowi młodym ludziom, że mogą tutaj rozwijać swoje kariery – mówiła przed rozpoczęciem konferencji „Czas na Słupsk” Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. - W trakcie pandemii okazało się, że w Słupsku mieszkają eksperci, którzy mogą zdalnie pracować dla każdej firmy w Polsce, jednocześnie nie rezygnując z mieszkania w naszym mieście – dodała.

- Po szeregu lat, w których notowaliśmy znaczące przyciąganie inwestorów do metropolii takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, na mapie inwestycyjnej wzrasta zainteresowanie globalnych inwestorów ośrodkami mniejszymi. Za przykład niech posłuży Opole, a naszym zdaniem także Słupsk – mówił Mieczysław Struk. - Dziesięć lat temu powstała inicjatywa pod nazwą Invest in Pomerania, w której Słupsk uczestniczy. Dzięki tej inicjatywie stworzyliśmy „okienko” dla inwestorów, którzy nie znając specyfiki regionu, mogą trafić do miejsca, które będzie dla ich inwestycji atrakcyjne. Dzisiaj przynosi to ogromne korzyści, bo centra usług biznesowych nie lokowały się wcześniej na Pomorzu – przypomniał marszałek.

Jak zaznaczył Mieczysław Struk, dzisiaj walorami w umiejscowieniu swoich projektów inwestycyjnych stają się takie aspekty jak czyste środowisko czy dostęp do rekreacji dla pracowników.

- Istnieją firmy, które przeniosły się z zadymionego i zanieczyszczonego Krakowa na wybrzeże kraju, więc zauważamy tutaj szanse dla Słupska i dlatego chcemy zaprezentować opracowanie „Focus on Słupsk” przygotowane przez naszego partnera, fundację Pro Progressio – podkreślił.

Raport „Focus on Słupsk” przedstawił w skrócie Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio.

- Słupsk jest kolejnym miastem regionalnym, które staje się oczkiem w głowie dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Potencjałem biznesowym nie charakteryzuje się już tylko tzw. „Wielka Trójka”: Warszawa, Kraków czy Wrocław. Tym potencjałem dysponują znacznie mniejsze lokalizacje mające między 40 a 50 tys. mieszkańców, a także te sięgające 100 tys. mieszkańców – mówił Wiktor Doktór.

Wartym zaznaczenia dla prezesa Pro Progressio było to, że duże centra biznesowe wyeksploatowały rynek pracy, a tym samym we wspomnianych Warszawie czy Krakowie znalezienie pracownika w konkretnych branżach graniczy z cudem.

- To biznes musi teraz wyjść do pracownika, a nie ściągnąć go do miejsca, gdzie jest biznes. Jest takie stwierdzenie: „W tej chwili żyjemy na rynku pracownika”. Zauważmy, że nie mówi się już o kosztach jego pozyskania. Sięga się dalej i powstaje pytanie: „Gdzie są pracownicy?” Odwróciła się rola patrzenia na to, w jaki sposób chcemy z biznesem kooperować i jest to argument za tym, żeby skupić się na rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w innych lokalizacjach, także tych mniejszych – wskazał Doktór jednocześnie dodając, że zaletami miast satelitarnych (a takim jest Słupsk wobec Trójmiasta) jest to, że są one ośrodkami akademickimi, znajdują się w nich inkubatory przedsiębiorczości czy parki technologiczne, które są objęte strefami ekonomicznymi.

- Te miasta mają swoje konkretne zadania do wykonania i są samodzielnymi jednostkami, które nie potrzebują dużego brata w postaci większego miasta. Mniejsze lokalizacje mają zazwyczaj lepsze warunki programów grantowych niż wielkie aglomeracje. Warto dodać, że w miastach satelitarnych element konkurencji jest stosunkowo niski. W większych lokalizacjach jest dokładnie odwrotnie. Koszty pozyskania pracownika również przemawiają na korzyść miast satelitarnych. Owszem, ogromnym plusem konkurencji w danym sektorze na rynku jest to, że posiada ona wykształconych pracowników, ale pozyskanie ich jest droższe niż zatrudnienie absolwentów uczelni z miasta satelitarnego – wyjaśniał Wiktor Doktór.

W przygotowanym raporcie fundacji Pro Progressio czytamy, że Słupsk jest miastem, w którym od lat inwestor i przedsiębiorca mają wsparcie wielu instytucji, m.in. Słupskiego Domu Startupów, Słupskiego Inkubatora Technologicznego czy Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a dobra infrastruktura technologiczna i komunikacyjna z Trójmiastem sprzyja rozwojowi branży IT, w tym firm programistycznych, marketingowych i architektonicznych.

Raport wskazuje, że na słupskim rynku firm związanych z usługami biznesowymi przeważają te związane z IT i R&D (prace badawczo-rozwojowe), które razem stanowią ponad 70% wszystkich tego typu przedsiębiorstw. Większość inwestorów, którzy decydują się na inwestycje w Słupsku to inwestorzy z Polski.

Zarobki w branży SSC w Słupsku wahają się od nieco ponad 3000 do niemal 10 000 złotych brutto, ze średnią 4100 zł. W raporcie brano pod uwagę zarobki informatyków, konsultantów call center, jak i ich menedżerów. Stanowiska w księgowości z językiem angielskim to przedział wynagrodzeń między 4000 a 15 000 złotych brutto – od młodszego księgowego po menedżera.

W raporcie podano także statystyki dotyczące komunikacji miejskiej i międzymiastowej, przykładowe wydarzenia biznesowe, kulturalne i sportowe, ilość teatrów, kin czy muzeów. Wszystko po to, aby ukazać Słupsk jako miasto przyjazne pracownikom i ich rozwojowi, zarówno zawodowemu, jak i osobistemu.

Czy Słupsk, jako satelita Trójmiasta, stanie się atrakcyjną lokalizacją dla jeszcze większej liczby inwestorów? Tych z większych miast w kraju lub innego zakątka świata? Konferencja „Czas na Słupsk” miała pokazać, że tak i przedstawiła ku temu argumenty. Czy tak będzie? Czas pokaże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas na Słupsk – czyli o potencjale miasta w rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto