Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy śmiertelna bakteria E. coli dotarła do Łodzi? [aktualizacja]

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łodzi z ...
Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łodzi z ... Przemek Dana
Do sanepidu w Łodzi z ostrą biegunką zgłosił się 70-letni łodzianin, który przebywał w Niemczech. Mężczyzna zarażony jest bakterią E. coli.

Sprawdź, jakie są objawy i jak leczyć bakterie E. coli


Aktualizacja 14.00
Główny Inspektorat Sanitarny wykluczyłusiedemdziesięciolatka z Łodzi, obecność bakterii nowego szczepu E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje choroby w Niemczech.


Nie jest to jednak nowy szczep bakterii EHEC

. - Mężczyzna zarażony jest bakterią E. coli, która występuje dość powszechnie - uspokaja Zbigniew Solarz, rzecznik wojewódzkiej stacji sanepidu.

70-latek zgłosił się przed weekendem do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łodzi, ponieważ miał ostrą biegunkę, a w ostatnim czasie przebywał w Niemczech. Przyniósł do sanepidu próbkę kału i odpłatnie wykonał badanie.

- Wyniki pokazały, że nie jest on zarażony nowym szczepem bakterii E. coli, tylko standardowym. Mężczyzna nie był hospitalizowany i aktualnie zdrowieje - zapewnia Zbigniew Solarz.

Rutynowo próbki kału 70-latka zostały przesłane do laboratorium w Warszawie, by ostatecznie wykluczyć obecność nowego szczepu.

To jedyny przypadek podejrzenia zmutowanej bakterii E. coli w Łodzi.

Bakteria E. coli w niemieckich warzywach

Niemieckie służby zdrowia publicznego na podstawie przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego podejrzewają, że źródłem zachorowań jest skażona żywność - najprawdopodobniej warzywa. W związku z powyższym do czasu wykrycia skażonego produktu i wycofania go z rynku, osobom wyjeżdżającym do Niemiec zaleca się nie spożywanie surowych warzyw zwłaszcza ogórków, pomidorów i sałaty. Biorąc pod uwagę, że typowym źródłem zakażeń spowodowanych E. coli mogą być produkty odzwierzęce, należy również unikać spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa wołowego oraz niepasteryzowanego mleka.

Równocześnie istotne jest również zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej biorąc pod uwagę możliwość przeniesienia się zakażenia człowiek-człowiek drogą pokarmową, zwłaszcza między osobami mającymi ze sobą bliski kontakt.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy śmiertelna bakteria E. coli dotarła do Łodzi? [aktualizacja] - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto