Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długi lokatorów „czynszówek” w Słupsku liczone są w milionach. Chętnych do odpracowania zaległości jest niewielu

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Zaległości czynszowe w słupskich zasobach komunalnych wynoszą blisko 13,6 milionów złotych
Zaległości czynszowe w słupskich zasobach komunalnych wynoszą blisko 13,6 milionów złotych Archiwum PolskaPress
Zaległości czynszowe w słupskich zasobach komunalnych wynoszą blisko 13,6 milionów złotych, a rekordzista zadłużony jest na 152 tys. zł. Zainteresowanych odpracowaniem należności jest niewielu.

W komunalnym zasobie mieszkaniowym Słupska znajduje się aktualnie 4979 lokali. Na koniec września 2022 r. zaległości wobec Miasta posiadało 2145 aktualnych i byłych najemców. Po nowym roku łączna kwota zadłużenia może zacząć się dynamicznie zwiększać. Lokatorów mieszkań administrowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku czekają podwyżki czynszów.

- Najemcami zostają osoby w trudnej sytuacji społecznej, niskich dochodach, ale przy okazji nieznanej wiarygodności i moralności płatniczej – tłumaczy Agnieszka Zwierz, prezes PGM. - Zapowiada to potencjalne, przyszłe problemy z systematycznym i terminowym regulowaniem przez najemców płatności. Dodatkowo, do mieszkaniowego zasobu komunalnego trafiają osoby wyeksmitowane za długi ze spółdzielni, wspólnot czy prywatnego najmu. Zgodnie z prawem to gmina ma obowiązek zapewnienia lokali dla osób eksmitowanych.

Bez zaskoczenia, dłużnicy jako przyczynę braku płatności wskazują najczęściej problemy finansowe, bądź potrzebę wydatkowania posiadanych środków na inne cele. PGM od dłużników zaległe płatności próbuje wyegzekwować ugodowo, ale ten sposób często nie skutkuje.

- Proces windykacji realizowany przez PGM sp. z o.o. został uzgodniony z Miastem Słupsk. Celem działań podejmowanych przez spółkę jest maksymalizacja wpływów pieniężnych do budżetu i niedopuszczenie do przedawnienia wierzytelności – zaznacza Zwierz. - Stąd w przypadku braku możliwości wyegzekwowania zaległości na drodze polubownej, wierzytelność jest kierowana do sądu w celu wyegzekwowania jej przy pomocy komornika i zabezpieczeniu przed przedawnieniem. PGM realizuje windykację poprzez kontakt pisemny, telefoniczny i osobisty z dłużnikiem – dodaje.

PGM przewiduje, że w 2022 roku wyegzekwuje od najemców zaległości w kwocie 4,2 mln złotych. Okazuje się jednak, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zniwelowanie długów poprzez ich umorzenie. Tym sposobem, w 2021 roku, umorzono zaległości czynszowe na łączną kwotę 1,5 miliona złotych.

- Główną przyczyną umorzeń była śmierć dłużnika – wyjaśnia Zwierz.

Prawie czternaście milionów złotych zadłużeń czynszowych to jeszcze nie najwięcej. Jak podaje „Głos Koszaliński”, lokatorzy mieszkań administrowanych przez Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie zadłużeni są na kwotę blisko 20 milionów złotych (zadłużenie posiada 3200 spośród 5500 lokatorów). Wysokie zadłużenie mają również lokatorzy mieszkań Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Szczecinku – tam zaległości w płatnościach za czynsz kreują się na poziomie 10 milionów złotych. Kwota zadłużenia podobnie wygląda w przypadku lokali komunalnych w Kołobrzegu - ponad 8 mln złotych (a rekordowy dług jednego z lokatorów wyniósł tam aż 200 tys. zł).

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Słupsku mają możliwość odpracowania swoich długów, choć jak podkreśla prezes PGM, praktyka ta nie cieszy się dużym zainteresowaniem. A rosnące zadłużenie lokatorów może wpływać na liczbę remontów i innych inwestycji związanych z utrzymaniem budynków.

- W roku 2021 w ramach programu Dozorca zostały odpracowane długi w kwocie 51 tys. zł. W roku 2015 Miasto Słupsk ogłosiło program Abolicja, umożliwiający najemcom oddłużenie z tytułu zaległości w opłatach za użytkowanie lokali. Do programu przystąpiło 385 dłużników a do końca trwania programu wytrwało tylko 188 – wylicza Zwierz. - To dodatkowo odzwierciedla niskie zainteresowanie dłużników możliwością uwolnienia się od długów.

Pod tym względem sytuacja wygląda znacznie lepiej w Koszalinie. Lokatorzy mieszkań ZDM w ramach programu odpracowywania długów „odrobili” w tym roku już 480 tys. złotych. PGM liczy, że i w przypadku Słupska kwota ta będzie rosnąć, a chętnych – przybywać.

- Aktualnie trwają prace nad dostosowaniem programu pomocy w spłacie zadłużenia z tytułu korzystania z lokali mieszkalnych stanowiących własność Miasta Słupska do zmieniających się warunków na lokalnym rynku pracy – podsumowuje prezes PGM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Długi lokatorów „czynszówek” w Słupsku liczone są w milionach. Chętnych do odpracowania zaległości jest niewielu - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto