Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

„Dobry posiłek” serwują w słupskim szpitalu. Jakie macie doświadczenia?

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przystąpił do programu pilotażowego "Dobry posiłek w szpitalu" wprowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Na talerzach przybyło warzyw i owoców. Pojawił się posiłek nocny o godzinie 20, a pacjenci mogą konsultować się z dietetykiem. Złe doświadczenia odejdą w zapomnienie.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przystąpił do programu pilotażowego "Dobry posiłek w szpitalu" wprowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Na talerzach przybyło warzyw i owoców. Pojawił się posiłek nocny o godzinie 20, a pacjenci mogą konsultować się z dietetykiem. Złe doświadczenia odejdą w zapomnienie. Szpital Słupsk
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przystąpił do programu pilotażowego "Dobry posiłek w szpitalu" wprowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Na talerzach przybyło warzyw i owoców. Pojawił się posiłek nocny o godzinie 20, a pacjenci mogą konsultować się z dietetykiem. Złe doświadczenia odejdą w zapomnienie.

Dzięki założeniom programu w diecie pacjenta pojawiły się dwa, a nawet trzy dodatkowe posiłki w ciągu dnia. Na drugie śniadanie pacjenci otrzymują owoce, a także dodano m.in. posiłek nocny, który podawany jest o godzinie 20. na talerzu przybyło też warzyw i owoców. Pacjenci, co istotne, mają możliwość również skorzystania z konsultacji z dietetykiem.

Zgodnie z wytycznymi ministerialnymi na internetowej stronie szpitala codziennie w dni robocze publikowane są jadłospisy oraz zdjęcia minimum dwóch przygotowywanych posiłków. Program ma za zadanie zwiększenie dostępności porad żywieniowych w szpitalu oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów przebywających w szpitalach.

– Cieszymy się, że naszemu szpitalowi udało się przystąpić do programu, który dofinansowuje posiłki w szpitalach, bo zapewnienie odpowiedniego poziomu wyżywienia zwiększa szanse na szybszy powrót pacjentów do zdrowia – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Każdego dnia nasz personel serwuje pacjentom ok. 350 – 360 posiłków przygotowanych zgodnie z wytycznymi programu „Dobry posiłek w szpitalu”. Pierwsze sygnały od pacjentów są pozytywne i mamy nadzieję, że nasi pacjenci będą szybciej wracać do zdrowia dzięki smacznym i pożywnym posiłkom – zauważa Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Program „Dobry posiłek w szpitalu” wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. dotyczącego edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach. W szpitalu w Słupsku program został wdrożony od 23 listopada. Ministerstwo Zdrowia zaplanowało, by pilotaż zakończył się 30 czerwca przyszłego roku. Po tym czasie będzie oceniany i na tej podstawie zapadnie decyzja o wprowadzeniu programu na stałe.

Dotychczas doświadczenia pacjentów nie były dobre. Często otrzymywaliśmy zdjęcia posiłków szpitalnych, które nie wyglądały apetycznie. Wszystko wskazuje na to, że to już przeszłość. Czekamy na Państwa opinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Dobry posiłek” serwują w słupskim szpitalu. Jakie macie doświadczenia? - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto