MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatek do rachunków za energię. Dofinasowanie prądu dla rodzin. Zobacz, co trzeba było zawrzeć we wniosku

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wniosek o dofinansowanie rachunków za prą można złożyć tylko do do 1 lutego 2023. Nie zapomnij wypełnić formularza i dofinasowanie energii.
Wniosek o dofinansowanie rachunków za prą można złożyć tylko do do 1 lutego 2023. Nie zapomnij wypełnić formularza i dofinasowanie energii. sqback/123RF.com
Minął termin składania wniosków o dofinansowanie prądu. Wiele rodzin skorzystało z pomocy rządu i miało mniejsze rachunki za energię. Zobacz, co trzeba było zawrzeć we wniosku i jakie kwoty dofinansowania przysługiwały.

W skrócie

Duży dodatek elektryczny 2022

W ramach rządowej ustawy można było też uzyskać jednorazowy dodatek elektryczny. Miał on służyć ochronie rodzin, w których podstawowe źródło ogrzewania w nieruchomości jest zasilane prądem. Dotyczyło to m.in. pomp ciepła.

Dodatek elektryczny nie przysługiwał gospodarstwom domowym, które korzystają z paneli fotowoltaicznych nawet, gdy do ogrzewania domu wykorzystują pompę ciepła. W treści ustawy pojawia się bowiem zapis, że w sytuacji, jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, jednorazowe dofinansowanie prądu mu nie przysługuje. O jednorazowy dodatek nie mogą się też ubiegać rodziny, które złożyły już wniosek o dopłatę do innego opału, m.in. węgla, drewna, pelletu, oleju opałowego czy gazu skroplonego LPG.

Jednorazowy dodatek do prądu. Jaką kwotę dofinansowania rachunków za prąd można było dostać od rządu?

O jednorazowy dodatek do prądu mogły się ubiegać rodziny, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania domu.

Przyjęta przez rząd ustawa przewidywała następujące kwoty jednorazowego dodatku energetycznego:

  • 1000 zł – w sytuacji, gdy roczne zużycie energii elektrycznej jest standardowe i wynosi do 5 MWh;
  • 1500 zł – w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh.

Jakie warunki trzeba było spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie do prądu?

Podstawowym warunkiem uzyskania jednorazowego dofinasowania prądu było uzyskanie wpisu lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania (w tym przypadku zasilanego prądem) do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wniosek można było zanieść osobiście do lokalnego urzędu gminy lub miasta. Inny sposobem było wysłanie go w formie elektronicznej logując się na stronie CEEB.gov.pl (przez profil zaufany lub e-dowód) lub listem poleconym za pomocą tradycyjnej poczty. Jednorazowe dofinansowanie prądu przepadało też, jeśli dana rodzina po 11 sierpnia 2022 roku zmodyfikowała deklarację CEEB, zmieniając rodzaj głównego źródła ciepła.

Minął czas na złożenie wniosku o dodatek do prądu

Ostateczny wniosek o wypłatę dodatku do prądu można było złożyć tylko do 1 lutego 2023 roku. W przypadku, gdy pod jednym adresem znajduje się więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich rodzin przebywających tam na stałe.

Rząd stara się też zachęcać Polaków do oszczędzania prądu. Gospodarstwa domowe, które w 2023 roku zużyją nie więcej niż 90 proc. energii w porównaniu do bieżącego roku, w 2024 mogą liczyć na rabat w wysokości 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dodatek do rachunków za energię. Dofinasowanie prądu dla rodzin. Zobacz, co trzeba było zawrzeć we wniosku - RegioDom.pl

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto