Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dr Marek Szymaniak został dyrektorem IPN w Gdańsku. Zastąpił Karola Piskorskiego

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Dr Marek Szymaniak dyrektorem IPN w Gdańsku. Zastąpił Karola Piskorskiego
Dr Marek Szymaniak dyrektorem IPN w Gdańsku. Zastąpił Karola Piskorskiego Jakub Steinborn
Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej w mediach społecznościowych, dr Marek Szymaniak został nowym dyrektorem gdańskiego oddziału IPN. Wcześniej dr Szymaniak był wicedyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zmiana na stanowisku dyrektora IPN w Gdańsku

- W dniu 14 listopada, decyzją prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, nowym dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku w miejsce Karola Piskorskiego został dr Marek Szymaniak - poinformował w środę IPN w mediach społecznościowych.

Dr Marek Szymaniak ukończył studia magisterskie na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. W 2006 r. rozpoczął pracę w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Od 2010 r. piastował tam stanowisko kierownika zespołu naukowo-edukacyjnego. W 2016 r. rozpoczął realizację zajęć w Zakładzie Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Dr Szymaniak od 1 lipca 2017 r. pełnił funkcję kierownika Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (był również przewodniczącym Zespołu ds. ewaluacji wystawy głównej odpowiedzialnym za realizację zmian i uzupełnień wystawy stałej) oraz kierownika pionu wydawniczego. W 2020 r. został kierownikiem Działu Naukowo-Edukacyjnego.

W październiku 2021 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora M II Wojny Światowej ds. naukowych. Od lutego 2023 r. jest pracownikiem Biura Badań Historycznych IPN. 8 września 2023 r. został członkiem Komisji Badania Wpływów Rosyjskich na Bezpieczeństwo Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007–2022. Od 2022 r. jest przewodniczącym Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

W komunikacie IPN podano, że w obszarze zainteresowań badawczych Szymaniaka znajduje się problematyka totalitarnych form zniewalania i represjonowania społeczeństwa polskiego (zwłaszcza kadra i aparat terroru), zagadnienia dotyczące konspiracji niepodległościowej (antyniemieckiej i antykomunistycznej) oraz tematyka komisariatów Rzeszy Wschód i Ukraina (1941–1944).

Podano, że Szymaniak został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem 100-lecia odzyskania Niepodległości, Medalem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz, Medalem Unitat Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomoraniensis.

CZYTAJ TAKŻE:Lucjan Brudzyński powołany na stanowisko komisarza Sopotu

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dr Marek Szymaniak został dyrektorem IPN w Gdańsku. Zastąpił Karola Piskorskiego - Dziennik Bałtycki

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto