MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dziedziczenie genów po dziadkach – fakt czy mit? Co przodkowie mogą przekazać nam wraz z DNA? To nie tylko kolor oczu i włosów

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Genetyka to skomplikowana i nadal niepoznana w wielu aspektach dziedzina biologii. Coraz nowsze odkrycia naukowców, zajmujących się dziedziczeniem, rzucają światło na pochodzenie niektórych cech naszych osobowości oraz większe ryzyko rozwinięcia się poszczególnych chorób. Czy dzięki genom dziadków możemy mieć też skłonność do podjadania lub predyspozycje do sportu? Okazuje się, że tak. Sprawdź, co jeszcze zawdzięczamy ich genom.

Spis treści

Jaki procent genów dziedziczymy po naszych dziadkach?

Informacja genetyczna przekazywana jest najpierw od dziadków naszym rodzicom, a następnie nam – czyli kolejnemu pokoleniu. Sprawia to, że jesteśmy kombinacją genetyczną czworga swoich przodków.

Geny recesywne, czyli odpowiadające za niebieskie oczy, jasne, proste włosy i grupę krwi Rh-, mogą ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach.
Geny recesywne, czyli odpowiadające za niebieskie oczy, jasne, proste włosy i grupę krwi Rh-, mogą ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach. fizkes/GettyImages

Przodkowie nie mają dokładnie 25-procentowego wkładu w nasze DNA, jednak ich udział rozkłada się mniej więcej równomiernie. Dokładna liczba chromosomów, które dostajemy od naszych dziadków zależna jest od… przypadku. Nie trafiają one do nas w oryginalnej formie, ponieważ najpierw przechodzą rekombinację genetyczną (wymianę materiału genetycznego, w wyniku którego powstają nowe genotypy) w ciałach naszych rodziców.

Oznacza to, że dany chromosom odziedziczony po mamie jest mieszanką DNA obydwojga jej rodziców. To wyjaśnia, dlaczego rodzeństwo, mimo że ma tych samych przodków, może odziedziczyć po nich zupełnie inne fragmenty DNA.

Czy geny przodków wpływają jedynie na nasz wygląd, czy może też na charakter?

Podczas połączenia komórki jajowej z plemnikiem dochodzi do połączenia dwóch zestawów chromosomów (po 23 od każdego z rodziców), które zawierają informacje genetyczne. Odpowiadają one m.in. za niektóre cechy naszego wyglądu i charakteru.

Czytaj także: Zespół Angelmana, czyli dzieci marionetki. Choroba ma specyficzne objawy. Jak wyglądają dzieci aniołki i jak leczyć syndrom Angelmana?

Kwestia przekazywania genów jest jednak bardziej skomplikowana, ponieważ wiele cech jest dziedziczonych wielogenowo, a na ich ekspresję mają wpływ czynniki środowiskowe np. miejsce zamieszkania czy sposób odżywiania.

Wśród możliwych do odziedziczenia cech po dziadkach wymienia się m.in.:

  1. Wygląd – geny recesywne odpowiadające m.in. za niebieskie oczy, rude lub jasne oraz proste włosy, a także grupę krwi Rh-, często ujawniają się dopiero w kolejnych pokoleniach, wówczas dziedziczymy je nie po rodzicach, ale właśnie po dziadkach, a nawet dalszych przodkach.
  2. Choroby genetyczne – specjaliści genetyki klinicznej w swoich badaniach opierają się na rodzinnej historii chorób sięgającej nawet kilkudziesięciu lat wstecz, ponieważ niektóre schorzenia mogą ujawniać się dopiero w kolejnym pokoleniu. Osoby, których dziadkowie chorowali na niektóre nowotwory np. raka piersi lub na cukrzycę, powinni poddawać się regularnie badaniom profilaktycznym.
  3. Skłonność do objadania – badania wykazały, że jeśli dziadkowie ze strony z ojca mieli tendencję do zbyt częstego sięgania po jedzenie, ich wnuki również mogą mieć problem z przejadaniem się i tendencję do otyłości.
  4. Predyspozycje do sportu – naukowy udowodnili, że aż 90 proc. możliwości rozwoju masy mięśniowej zależna jest od genów, aktywni, dobrze zbudowani dziadkowie, mogą się więc liczyć na narodziny równie sprawnych wnuków.
  5. Traumy i lęki – specjaliści zajmujący się pamięcią komórkową i epigentyką twierdzą, że silne wstrząsy emocjonalne np. związane z przeżyciem wojny, mogą wpłynąć na ekspresję genów, tym samym oddziałując na kolejne pokolenia. Traumy przodków mogą ujawnić np. w postaci nieuzasadnionych lęków, stanów depresyjnych czy fobii.

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziedziczenie genów po dziadkach – fakt czy mit? Co przodkowie mogą przekazać nam wraz z DNA? To nie tylko kolor oczu i włosów - Strona Zdrowia

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto