Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja na Pomorzu. Jakie kierunki oferują gdyńskie szkoły wyższe?

Ksenia Pisera
Akademia Morska to uczelnia z bogatą tradycją
Akademia Morska to uczelnia z bogatą tradycją Fot.T.Bołt/ archiwum DB
Mechanicy, prawnicy, asystenci rodziny czy nawet duszpasterze i reżyserzy. Wszyscy mogą kształcić się w Gdyni. To zaledwie część kierunków studiów czy studium, jakie można podjąć w tej części Trójmiasta.

Wśród gdyńskich placówek publicznych jest Akademia Morska w Gdyni (ul. Morska 81-87), największa państwowa uczelnia morska w Polsce - i jak podają władze szkoły - jedna z największych w Europie kształcąca przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego na poziomie inżynierskim i magisterskim. Podjąć naukę można zarówno na stopniu licencjackim, jak i magisterskim, dziennie i zaocznie.

ZOBACZ nasz serwis specjalny Edukacja na Pomorzu./

Uczelnię tworzą cztery wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa. Wśród oferowanych kandydatów kierunków są m.in. elektronika i telekomunikacja, technologia remontów urządzeń okrętowych i portowych, żegluga arktyczna przez zarządzanie nawet do organizacji usług turystyczno - hotelarskich czy menedżera produktu kosmetycznego. Uczelnia prowadzi także kształcenie uzupełniające dla oficerów i specjalistów gospodarki morskiej. Ponadto umożliwia zdobywanie wiedzy na studiach podyplomowych oraz kursach kwalifikacyjnych i specjalistycznych.
Terminy i warunki przyjęcia na studia znajdują się na stronie internetowej uczelni: www.am.gdynia.pl .

W Gdyni działa m.in. Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne, czyli Ośrodek Badań Naukowych warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Armii Krajowej 46).
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów , ćwiczeń i praktyk i mają za zadanie gruntowne i wszechstronne przygotowanie teologiczne i katechetyczno-pedagogiczne nauczycieli religii. Można podjąć naukę na jednolitych studiach magisterskich z zakresu teologii bądź kurs podyplomowy z tego samego zakresu oraz innych, jak z etyki czy przygotowania do życia w rodzinie.
Więcej informacji o kierunkach i warunkach rekrutacji znajduje się na stronie internetowej www.gakt.info .

Ponadto w Gdyni znajduje się również szereg uczelni niepaństwowych. Wśród nich jest Pomorska Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych (ul. Opata Hackiego 8-10). Tam można podjąć naukę na stopniu licencjackim na kierunkach filologia (specjalizacje: angielska i hiszpańska), kulturoznawstwo (brazylianistyka, grafika komputerowa, projektowanie i design, fotografia użytkowa i promocja marki, menedżer artystyczny) oraz pedagogika (Wczesna edukacja i terapia pedagogiczna).

Uczelnia rekrutuje również na studia podyplomowe, m.in. na kierunki zarządzanie oświatą, psychopedagogika twórczości, logopedia szkolna czy edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna.
Informacje o rekrutacji i zasadach znajdująsię na stronie internetowej www.pwsns.edu.pl.

Z kolei Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46)oferuje kandydatom trzy kierunki kształcenia - pedagogikę, politologię i bezpieczeństwo narodowe. Na każdym jest kilka specjalności. Na pedagogice można wybrać m.in. animację kultury z elementami edukacji dorosłych, animację turystyki i rekreacji, socjoterapię i terapię pedagogiczną, na politologii - dziennikarstwo i nowe media, a na bezpieczeństwie narodowym - bezpieczeństwo antyterrorystyczne, bezpieczeństwo osób i mienia, bezpieczeństwo w komunikacji lotniczej lub bezpieczeństwo w komunikacji morskiej.

Prawa można uczyć się w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji (ul. Śląska 35/37). Z resztą nie tylko. Szkoła oferuje również takie unikalne kierunki jak wymiana gospodarcza i handel z Chinami czy międzynarodowy rynek motoryzacyjny. Oferuje również m.in. przygotowanie specjalistów dla segmentów przedsiębiorstw sektora paliwowo - energetycznego. Ta uczelnia zajęła pierwsze miejsce w rankingu szkół niepaństwowych na Pomorzu, wg. rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2012.

Może studium?
Ciekawą ofertę mają również niepubliczne szkoły policealne. Możliwość rozpoczęcia morskiej kariery otwiera Szkoła Morska w Gdyni (ul. Hryniewickiego 10). Można się tam wyszkolić w zawodach oficera nawigatora, oficera mechanika statku morskiego oraz marynarza i motorzysty.
Więcej informacji na stronie internetowej morska.edu.pl.

Nigdzie indziej w Trójmieście - poza Gdynią - nie ma również możliwości podjęcia nauki na kierunku reżyserskim. Taką możliwość oferuje Gdyńska Szkoła FilmowA (obecnie przy ul. ul. Wrocławska 93). Nauka jest bezpłatna, rok szkolny obejmuje trzy trymestry. Uczą tam wybitne osoby świata sztuki np. Paweł Huelle, Milena Fiedler czy Andrzej Titkow. Program nauczania GSF obejmuje m.in. reżyserię filmu fabularnego, pracę z aktorem, sztukę operatorską, scenariopisarstwo czy fotografikę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto