Energa Czarni Słupsk: Czarni pokonani przez Trefl Sopot 79:85 [ZDJĘCIA]

Paweł Durkiewicz
W czwartym w tym sezonie starciu pomiędzy koszykarzami Energi Czarnych i Trefla po raz pierwszy lepsi okazali się sopocianie. Wicemistrzowie Polski przystąpią więc do fazy play-off z drugiego miejsca i w ćwierćfinale zmierzą się z AZS Koszalin. Z kolei słupszczanie zajęli szóstą pozycję, co oznacza dla nich rywalizację z bardzo silnym Stelmetem Zielona Góra.

Przed ostatnią kolejką wiadomo było, że jeśli gracze Trefla chcą utrzymać drugie miejsce, muszą wygrać w Słupsku lub liczyć na porażkę Stelmetu Zielona Góra z PGE Turowem Zgorzelec.

Wiadomo było również, że w tym sezonie żadna drużyna nie sprawia sopocianom takich problemów, jak właśnie Energa Czarni. W trzech poprzednich konfrontacjach obu stron za każdym razem lepsi byli słupszczanie.

I podobnie jak w poprzednich starciach, od pierwszej minuty agresywna obrona zawodników trenera Andreja Urlepa sprawiała wicemistrzom Polski mnóstwo problemów. Dzięki defensywie, a także świetnej grze Briana Davisa gospodarze objęli w 13. minucie prowadzenie 27:17.

Nie wiadomo, czy sopocianie byli na bieżąco informowani o przebiegu meczu w Zielonej Górze, jednak wynik tamtego spotkania mógł podziałać na nich demobilizująco. Stelmet zbierał bowiem cięgi od Turowa (39:62 po pierwszej połowie, ostatecznie 73:102!) i na długo przed końcową syreną wynik był praktycznie ustalony.

Tak czy inaczej sopocianie wzięli się w garść i mimo dużych problemów (w 28. minucie Energa Czarni prowadzili już 56:42), zdołali doprowadzić do wyrównanej końcówki i dogrywki. W doliczonym czasie znane były już wyniki innych meczów, przez co obie drużyny wiedziały już, z jakich pozycji rozpoczną play-off. W walce o prestiż więcej ambicji wykazali sopocianie.

Energa Czarni Słupsk - Trefl Sopot 79:85 (20:14, 18:18, 18:20, 18:22, dogrywka: 5:11)

Energa Czarni: Nicholson 17, Abernethy 15 (1), Knutson 11 (2), Dutkiewicz 9 (3), Davis 9, Kostrzewski 6 (1), Brandwein 5, Trice 4, Dabkus 3, Nowakowski 0

Trefl: Waczyński 22 (3), Turner 19 (1), Dylewicz 17 (2), Michalak 9 (2), Looby 9, Davis 8 (2), Spralja 1, Harrington 0, Dąbrowski 0