Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Epidemiolodzy: Nie posyłajcie dzieci na wycieczki do Niemiec

Agata Cymanowska
Gimnazjaliści z Żelistrzewa do Niemiec pojadą
Gimnazjaliści z Żelistrzewa do Niemiec pojadą Piotr Niemkiewicz
Krajowy konsultant ds. epidemiologii radzi, by na razie nie posyłać dzieci na kolonie, obozy i Zielone Szkoły do Niemiec (zwłaszcza w okolice Hamburga) w związku z zagrożeniem zakażeniem groźną odmianą bakterii E. coli (w skrócie EHEC).

- To wielka odpowiedzialność. Ryzyko zachorowania u dzieci jest większe, gdyż dzieci trudniej kontrolować pod względem przestrzegania zasad higieny - powiedział wczoraj w radiu prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii.

O daleko idącą ostrożność zaapelowało też pomorskie kuratorium oświaty w porozumieniu z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

- Zwróciliśmy się do szkół z prośbą, by przypominano dzieciom o zasadach higieny i bezpiecznego spożywania posiłków. Zamieściliśmy też komunikat na stronie kuratorium - mówi Elżbieta Wasilenko, pomorski wicekurator oświaty. - Nie ma zakazu wyjazdu do Niemiec. Nie ma też potrzeby siania paniki.

Służby sanitarne na Pomorzu są w pełnej gotowości

Z wyjazdu do niemieckiego Oldendorfu nie zamierza rezygnować kilkudziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów z gminy Puck. Nikt z rodziców nie wycofał pociech z listy podróżników.
- Rodzice nie panikują, a my jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami w Niemczech - mówi Barbara Miłkowska z Urzędu Gminy w Pucku.

Uczniowie będą stołować się w tamtejszej szkole oraz domach rodzin, u których zamieszkają. -Nasi urzędnicy i nauczyciele wymieniają się mailami z niemieckimi kolegami, by wizyta przebiegła bez komplikacji zdrowotnych - dodaje Miłkowska.

W żelistrzewskim gimnazjum uczniowie także przyznają, że wyjazdu do Niemiec się nie boją. Dyrektor Jolanta Bieszke mówi, że jej podopieczni poznali i nauczyli się zasad, dzięki którym mogą uniknąć niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych.

Natomiast dziś zapadnie decyzja w sprawie wyjazdu dziewczęcej drużyny piłkarskiej Orzeł Malbork na międzynarodowy turniej w Nordhorn. Zawody planowane są na 9-13 czerwca.

- Dziewczyny są nastawione na wyjazd, ale w związku z sytuacją w Niemczech musimy się zastanowić nad ewentualnymi zagrożeniami - mówi Jerzy Wnuk-Lipiński, trener. - Porozmawiam z zawodniczkami, ich rodzicami i wspólnie podejmiemy decyzję w sprawie wyjazdu.

- Myślę, że wyjazd powinien się odbyć, nie widzę większego zagrożenia dla zawodniczek - mówi Mieczysław Głowiński, ojciec jednej z dziewcząt.

Dr. med. Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie:Antybiotyk może zaszkodzić

Decyzja o tym, czy grupa uczniów pojedzie do Berlina, nie zapadła jeszcze w Gdańskim Gimnazjum "Lingwista".

- Podobną sytuację mieliśmy dwa lata temu, kiedy uczniowie wybierali się do USA na finały Odysei Umysłu w czasie apogeum ptasiej grypy - mówi Ewa Puczyłowska, dyrektor placówki. - Ostatecznie zdecydowaliśmy się pojechać, ale rodzice podpisali specjalne deklaracje.

W pomorskich biurach podróży, do których się dodzwoniliśmy, także poinformowano nas, że na razie nikt nie zgłasza rezygnacji z wyjazdu do Niemiec.

- Nie organizujemy wyjazdów dla młodzieży do Niemiec i ogólnie nie jest to kierunek obozowy, za wyjątkiem obozów językowych - mówi Zbigniew Waśko, właściciel Biura Podróży Eskapada w Słupsku.

Dodajmy, że wyjeżdżającym do Niemiec główny inspektor sanitarny zaleca unikanie spożywania surowych warzyw.

Odkryto nowy szczep bakterii

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w czwartek, że za falę zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC, która spowodowała już śmierć 17 osób, jest odpowiedzialny nowy szczep bakterii, którego nigdy wcześniej nie widziano.

Powiatowi inspektorzy sanitarni kontrolują targowiska, sklepy, hurtownie i uprawy warzyw - pobierają próbki ogórków i innych warzyw pochodzących z Hiszpanii oraz próbki ogórków krajowych do badań mikrobiologicznych. Inspektorów zobowiązano też do zintensyfikowania działań kontrolnych w zakładach żywienia zbiorowego pod kątem zachowania dobrych praktyk higienicznych w trakcie przygotowywania potraw niepodlegających obróbce termicznej (surówek, deserów z owocami).

Inspektorzy sanitarni przypominają o konieczności bezwzględnego mycia warzyw i owoców w bieżącej wodzie przed spożyciem oraz o wielokrotnym myciu rąk w ciągu dnia. Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów (w tym Escherichia coli).

Czytaj więcej...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto