Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Felieton rowerowy Bermudy podmiejskie [ZDJĘCIA]

Ireneusz Wojtkiewicz
Nowo budowane osiedle widziane z ul. Szpilewskiego na skraju Słupska
Nowo budowane osiedle widziane z ul. Szpilewskiego na skraju Słupska Ireneusz Wojtkiewicz
Mamy też swoje Bermudy, gdzie na przykład zniknęła Droga Książęca, poprzedniczka obecnej Drogi Krajowej nr 6. Ten dawny trakt, będący obecnie drogą rowerową na wertepach, wchłonął podmiejski teren na kształt legendarnego Trójkąta Bermudzkiego. Zarysował się mniej więcej na pograniczu dzisiejszych obszarów gmin Kobylnica i Słupsk oraz miasta Słupsk, obejmując wsie Bolesławice, Bierkowo i Bruskowo. Od początku przyszłego roku większość tego obszaru znajdzie się w granicach administracyjnych Słupska.

- Tam będzie nowy i piękny Słupsk Zachodni, a na razie wszystko jest be, czyli zgodne tylko z inicjałami nazw wspomnianych wsi – uprzedza zacny radny miejski, który jest fascynatem nadchodzących zmian. Dodaje, że będą na kształt ekierki o nierównomiernych bokach. Taki trójkąt z pominięciem samej wsi Bierkowo, ale już bez terenu jej dotychczasowego sołectwa, który powiększy powierzchnię Słupska. No i tak ten rajca skusił na wypad trasą od strony ul. Szczecińskiej, którą już nieraz się pokonywałem w błocie po osie.

Teraz też nic lepiej chociaż ponoć mamy suszę. Mamy też jaja – autentyczne i urzędowe. Te pierwsze jako oferta na drogowskazie, którego nie warto omijać, bo się utaplamy w jakiejś mazi, a potem i tak zawrócimy. A te drugie to opasujące pień przydrożnego drzewa obwieszczenie słupskiego magistratu. Donosi, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na opracowaniu dokumentacji projektowej dla rozbudowy ulicy Szpilewskiego. Tymczasem rozbudowa jest mocno zaawansowana.

Takie oto spostrzeżenia z rowerowego siodełka mamy właśnie na ul. Stanisława Szpilewskiego, cenionego historyka i popularyzatora dziejów Słupska. Za nami kawałek tej peryferyjnej ulicy od skrzyżowania z ul. Szczecińską, a przed nami kawał bezdroża do Słupska. Nie sposób ustalić, jak daleko prowadzi ul. Szpilewskiego, bo takowej jeszcze nie ma w wykazie Zarządu Infrastruktury Miejskiej. Warto jednak wiedzieć, że jej część należy do średniowiecznego traktu zwanego Drogą Książęcą. Funkcjonowała do XVIII wieku, czyli do czasu wybudowania tzw. drogi berlińskiej Słupsk – Sławno. Prowadziła z Gdańska przez Słupsk, Zębowo, Ścienno (osadę byłego pegeeru Gać), Pałowo, Staniewice (była tam jedna z przepraw rzecznych), Darłowo, Kołobrzeg, Szczecin i Lubekę do Hamburga.

Dziś możemy korzystać tylko z odcinków tego traktu, gdyż jest zaniedbany, zaśmiecony i pozarastany. W tych miejscach biegną równoległe drogi leśne i polne. Jadąc nimi mamy dawny trakt z prawej strony i traktujemy go jako charakterystyczny element krajobrazu, służący orientacji w terenie. Tak też pisałem w trzecim już wydaniu (z 2014 roku) „Nadmorskiego przewodnika rowerowego” i teraz widzę, że jest prawie tak samo jak było. Czyli nietrudno się zakałapućkać

w tym, co się kojarzy ze wspomnianymi Bermudami.

W kierunku Bierkowa jedzie się groblami pośród błota. Raj dla entuzjastów jazdy po wertepach, ale te groble mają niespełna metr szerokości i trzeba stawać podczas wymijania z cyklistami. Tak dociągniemy do sporego składowiska wyciętych drzew na rozwidleniu dróg polnych i leśnych. Kto już ma dość tej przełajowej jazdy, niech się kieruje w prawo na drogę gruntową, która przechodzi w ul. Spacerową i na skraju Bierkowa łączy się z Aleją Lipową, a ta z kolei wiedzie do Słupska.

Z kolei Aleja Lipowa łączy się ze słupską ulicą Legionów Polskich. Są podobne do siebie nawierzchnią – utwardzoną kamykami gruntówką. Jazda niezbyt przyjemna, ale jej walorem jest panorama zachodniej części Słupska. Kto tu bywa co jakiś czas widzi, jak zmienia się podmiejski krajobraz. Ubywa pól uprawnych, a przybywa budowli mieszkalnych. Takie Bermudy jak w innych miejscach polskich, gdzie też coś znika na korzyść czegoś nowego czy innego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto