Gratulacje! Zofia Stodoła otrzymała nagrodę marszałka - Srebrne Drzewko

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Uroczystość w ratuszu Słupsk/Facebook
Do nagrody marszałka Srebrne Drzewko za wybitne i nowatorskie działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i integracji społecznej Zofię Stodołę nominowało Miasto Słupsk oraz Kobiecy Słupsk z Danutą Wawrowską. Pani Zofia jest prezesem fundacji Przystań i wraz z nią stworzyła pierwsze w Słupsku przedsiębiorstwo społeczne zatrudniające niepełnosprawnych.

Zofia Stodoła jest prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Dorosłym „Przystań” oraz Zarządu Fundacji „Przystań”.
Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, który do marszałka województwa pomorskiego wysłało miasto, celem statutowym tych organizacji jest pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną i wieloraką, ich rodzin oraz osób z ich otoczenia.

"Działalność Pani Zofii Stodoły jest systematyczna, ciągła i trwa nieprzerwanie od 1998 roku - czytamy dalej we wniosku. - Zgłoszona kandydatka jest człowiekiem wielkich ideałów i wysokich standardów. W grudniu 2017 r. została uhonorowana nagrodą trzeciego stopnia Prezydenta Miasta Słupska, między innymi za nieocenione wsparcie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną pochodzących ze środowisk trudnych wychowawczo obejmujące m.in. wsparcie terapeutyczne i rzeczowe. Dzięki jej zaangażowaniu, ciężkiej pracy i wyjątkowej empatii życie wielu mieszkańców naszego miasta nabrało jakości i wartości. Swoimi działaniami, pomocą, wsparciem obejmuje zarówno podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku, seniorów Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” i przy ul. Grzybowej 2 w Słupsku, jak również pozostałe środowiska osób starszych i dzieci, które wymagają zainteresowania i aktywizacji. Pani Zofia Stodoła jest liderem działań propagujących wsparcie aktywizacji i integracji międzypokoleniowej w środowisku młodzieży, w tym młodzieży niepełnosprawnej oraz seniorów. Swoją postawą uczy odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka.

Organizowane przez Panią Zofię wspólne występy młodzieży niepełnosprawnej i osób starszych – pensjonariuszy DPS „Leśna Oaza” w ramach między innymi Festiwalu Twórczości Scenicznej „Młodość przychodzi z wiekiem”, obchodów Dnia Seniora, Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych na stałe weszły do kalendarza wydarzeń poszczególnych jednostek organizacyjnych naszego miasta i cieszą zarówno najmłodszych w przedszkolach, szkołach jak również pensjonariuszy DPS-ów, pacjentów szpitali, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz mieszkańców naszego miasta.
Pani Zofia Stodoła pisze i realizuje szereg projektów dofinansowywanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tym między innymi projekt „Z seniorem pod rękę” i „Dobrze być seniorem”. Corocznie aplikuje o środki w ramach programu ASOS, w realizacje którego angażuje nauczycieli, uczniów, pracowników DPS-u i seniorów. Jednym z projektów, dla których pozyskała finansowanie jest projekt „Absolwent z przyszłością”, którego celem było aktywizacja i zapewnienie zatrudnienia młodym osobom z niepełnosprawnością intelektualną, a także opracowanie strategii pomocy tej grupie w Słupsku i powiecie słupskim.

Pani Zofia Stodoła jest inicjatorką powstania Przedsiębiorstwa Społecznego w Słupsku znajdującego się przy ul. Gdyńskiej 13, w którym zatrudnienie znajduje 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną, chcących się usamodzielnić. Placówka została otworzona w marcu 2020 r., poprzez swoje działania wypełnia systemową „lukę” docierając do absolwentek i absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku, osoby te bez jej wysiłków i zaangażowania zagrożone są regresem umiejętności zdobytych podczas edukacji. Pani Zofia Stodoła ma dar jednoczenia ludzi w słusznej sprawie. Przeprowadziła Kampanię Społeczną – „pomóż nam założyć Przedsiębiorstwo Społeczne”, zorganizowała koncert charytatywny Olgi Bończyk wraz z licytacją. Zysk z licytacji przedmiotów, sprzedaży zaproszeń oraz zbiórki pieniędzy do puszek wyniósł 35.200 zł. Koncert dedykowany był osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną wieloraką, a zebrane środki finansowe zostały przekazane na budowę Przedsiębiorstwa Społecznego. Przewodniczyła Kampanii „Dajmy im Przystań!”, która miała na celu zwrócenie uwagi na problem niezatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz aktywizowanie ich środowiska do działań na rzecz utworzenia dedykowanego im przedsiębiorstwa społecznego.

Pani Zofia Stodoła zainicjowała powstanie sklepu charytatywnego przy ulicy Kopernika w Słupsku, na półkach sklepu znajdują się przepiękne przedmioty dekoracyjne podarowane przez lokalnych artystów oraz niepowtarzalne ręcznie wykonane przez osoby z niepełnosprawnościami i podopiecznych Fundacji „Przystań” pamiątki. Sklep charytatywny stanowi część Przedsiębiorstwa Społecznego „Przystań”.

Pani Zofia Stodołą jest osobą, która inspiruje, przywraca wiarę w ludzi i bezinteresowność, współpraca z nią jest ogromną przyjemności i zaszczytem".

Nagrodę marszałka pomorskiego, czyli Srebrne Drzewko, wręczyła Zofii Stodole podczas uroczystości w ratuszu wiceprezydent Słupska Marta Makuch. Jak informuje Monika Rapacewicz, rzecznik ratusza, laureatka dziękowała za nominację Miastu Słupsk i Stowarzyszeniu Kobiecy Słupsk. Podkreślała rolę swoich współpracowników i partnerów w realizacji działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami – m.in. Jolanty Książek ze Stowarzyszenia „Wiatraczek”. Jednak przede wszystkim powiedziała, że to dzieci w Fundacji Przystań – którymi się opiekuje, ale też którzy stają się dorosłymi ludźmi i teraz pracują np. w Przedsiębiorstwie Społecznym, to dla niej największa siła, motywacja i radość – właśnie oni. Dzięki nim, swoim podopiecznym, każdego dnia, nawet jak „coś nie idzie, coś boli, ciągle trzeba się z czymś zmagać, to patrząc na nich , od razu wraca gotowość i chęć do działania”.
Pani Zosia Stodoła apelowała też do firm, by się z nią kontaktowały, czy to telefonicznie, czy przez stronę Fundacji, by zlecały drobne proste prace fizycznej przedsiębiorstwu, gdzie osoby z niepełnosprawnościami wykonują te zlecenia starannie i rzetelnie, ucząc się przy tym pracy, konsekwencji i społecznej odpowiedzialności za siebie wzajemnie. I żeby zaglądać do Galerii Charytatywnej przy ul. Kopernika w Słupsku, gdzie można kupić rękodzieła. Dochód z ich sprzedaży w całości przekazywany jest na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Będzie ustawa o hulajnogach: ograniczenia i mandaty

Wideo

Materiał oryginalny: Gratulacje! Zofia Stodoła otrzymała nagrodę marszałka - Srebrne Drzewko - Głos Pomorza

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie