Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje lokalne wspierane z budżetu państwa i funduszy europejskich. Dyskusja na kongresie samorządowym w Wejherowie

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
od 16 lat
Na I Kaszubsko-Kociewskim Kongresie Samorządowym – "Rozwój Pomorza" w Wejherowie dyskutowano o inwestycjach w samorządach finansowane ze środków budżetu państwa i środków europejskich. Uczestnicy mówili o tym, po jakie środki mogą sięgać samorządy dla finansowania swoich inwestycji, który z programów jest najlepiej zorganizowany oraz o tym jakie zasady powinny obowiązywać w przyszłych edycjach tych programów.

"Jesteśmy, jako samorządy, ważnym ogniwem państwa i to widać"

Podczas panelu "Inwestycje w samorządach finansowane ze środków budżetu państwa i środków europejskich" na samorządowym kongresie w Wejherowie, dyskutowano o środkach, po które mogą sięgać samorządy dla finansowania swoich inwestycji.

- Te środki pozwoliły nam na utrzymanie rozwoju - mówił Andrzej Pollak, wójt Nowej Karczmy. - Oceniamy je bardzo pozytywnie. Samorządy otrzymały pokaźny zastrzyk finansowania i możliwości utrzymania dotychczasowego rozwoju. Głównym elementem wspólnym we wszystkich samorządach były inwestycje drogowe. Perspektywa, która jest przed nami, powoduje, że te środki i fundusze powinny być elastyczne. I widzimy, że tak jest. To dla nas niezwykle cenne.

Jak podkreślano, zewnętrzne finansowanie lub dofinansowanie w wielu przypadkach umożliwia realizowanie inwestycji, które bez funduszy, nie miałyby racji bytu.

- Województwo pomorskie jest jednym z głównych województw, gdzie ludzie chcieliby się osiedlać - zaznaczał Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz. - Powiat kartuski to jeden z najmłodszych powiatów w Polsce. Warto w to inwestować, dzięki tym środkom, które wpływają do nas w ostatnim czasie do gminy miejsko-wiejskiej, w ciągu ostatniej kadencji dokonaliśmy inwestycji na ponad 164 miliony złotych, to ogromna liczba środków finansowych, której nie pamiętam w ciągu mojej samorządowej przygody, która trwa od 1990 roku. Kiedyś nawet byśmy sobie nie mogli wyobrazić, że takie środki bylibyśmy w stanie uzyskać. Te pieniądze dają nam ogromną możliwość wyrównywania szans pomiędzy Trójmiastem a mniejszymi miejscowościami. Ta różnica zaczyna być coraz mniej dostrzegalna. Ludzie chcą się u nas osiedlać, po wielu latach do Kartuz wróciła również kolej, co jest kolejnym elementem. Odnotowujemy ogromny przyrost podróży tą koleją pomiędzy Kartuzami a Trójmiastem. W wielu sytuacjach nie rozpoczynalibyśmy inwestycji, gdyby nie wsparcie funduszy rządowych, bo wtedy tych pieniędzy najzwyczajniej by nie było.

Według uczestników dyskusji, dobra współpraca rządu i samorządu owocuje inwestycjami wyczekiwanymi od wielu lat. A kolejne programy mogą rozwiązywać problemy, którymi gminy Pomorza borykają się od wielu lat.

- Dzisiaj nikt lepiej nie zna potrzeb mieszkańców i naszych małych ojczyzn niż samorządowcy - podsumował Jacek Pauli, burmistrz Skarszew. - To właśnie oni, dzięki tym środkom, mogą te potrzeby realizować razem z rządem i państwem. To niesamowicie ważne programy pomocowe i rozwojowe. Te programy mogą rozwiązać niekiedy nawet kilkusetletnie problemy niektórych miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto