Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadowita żmija w słupskich lasach. Piękne zdjęcia czytelnika!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Żmija na leśnej ścieżce w Lasku Zachodnim.
Żmija na leśnej ścieżce w Lasku Zachodnim. Fot. Adrian Dorniak
Żmije zygzakowate obudziły się z zimowego snu. Wiosną szukają nasłonecznionych południowych miejsc. Możemy je spotkać na leśnych duktach. Na takiego wędrownika natrafił w Lasku Zachodnim w Słupsku nasz Czytelnik, który przysłał nam piękne zdjęcia. Pamiętajmy, że żmija zygzakowata to gatunek jadowitego węża!

Pan Adrian Dorniak tak opisuje swoje spotkanie z gadem:

- Przesyłam zdjęcia żmii zygzakowatej, którą dzisiaj napotkałem na środku ścieżki w Lasku Zachodnim w Słupsku podczas biegania. Aby nie denerwować i nie niepokoić tego pięknego okazu węża, zrobiłem parę zdjęć z bezpiecznej odległości, a żmija po moim odejściu pewnie oddaliła się dalej w leśne zakątki lasu - pisze Adrian Dorniak.

Panu Adrianowi dziękujemy za zdjęcia i gratulujemy odwagi!

Żmije w lasach to wiosną normalne zjawisko

Wiosna to okres lęgowy żmij, więc fakt, że pojawiają się one w wielu miejscach nie jest niczym dziwnym. Żmije zygzakowate dysponują jednak jadem, który może być groźny dla człowieka, dlatego trzeba być ostrożnym, jeśli napotkamy te gady na naszej drodze.

Pamiętajmy jednak, że żmija sama nie zaatakuje. Jeśli tylko zdąży, to usunie się człowiekowi z drogi. Ukąsi, kiedy zostanie nadepnięta albo poczuje się osaczona. Najczęściej ucieka przed napastnikiem, atakuje w sytuacji, gdy jest osaczona. Najpierw jednak zazwyczaj głośno syczy, stosunkowo rzadko kąsa.

Żmije zygzakowate są aktywne od marca, kiedy budzą się z zimowego snu, do października. Wiosną szukają nasłonecznionych południowych miejsc. Latem, kiedy jest upał, chowają się w zaciemnionych miejscach: jagodzinach, jamach, starych pniach, stosach gałęzi. Jad żmii zygzakowatej jest szczególnie groźny dla alergików, małych dzieci i osób starszych. Jeśli ktoś jest uczulony, trzeba działać natychmiast, bo występuje bezpośrednie zagrożenie życia. Wstrząs anafilaktyczny następuje w ciągu kilku minut - mówią lekarze. Objawy to m.in.: nudności, bóle głowy, wymioty, obrzęki, biegunka, omdlenia, duszności.
W każdym przypadku trzeba szybko wezwać pogotowie, które ma surowicę. Podaje się też anatoksynę przeciw tężcowi. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego zostają dwie charakterystyczne ranki. Do zgonów z powodu ukąszenia żmij dochodzi bardzo rzadko.

Żmija jest pod ochroną

Pamiętajmy, że żmije są pod ochroną. Nie można ich nie tylko zabijać, ale nawet ruszać z miejsca bytowania. Żmije są bardzo pożyteczne. Eliminują leśne szkodniki i gryzonie. Podczas spacerów jednak lepiej być ostrożnym. Do lasu lepiej ubrać solidne buty i długie spodnie, nie siadać w trawie. Żmije chętnie przebywają pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jadowita żmija w słupskich lasach. Piękne zdjęcia czytelnika! - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto