Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Arabeska lansowała Chłopy i PKP. Niezwykła sesja fotograficzna z lat 70.

Ireneusz Wojtkiewicz
Arabeski  prezentują się na placu zabaw przedszkola kolejowego w Słupsku wiosną 1973 r.
Arabeski prezentują się na placu zabaw przedszkola kolejowego w Słupsku wiosną 1973 r. Ireneusz Wojtkiewicz
Wracamy do czasów sprzed lat 50 minus ileś tam. Zapisujemy je niezbyt dokładnie, by przy okazji nikomu nie wypominać wieku. Zwłaszcza dziewczynom z tamtych lat, które do dziś zachowują wdzięk, urodę i w ogóle wiele osobistego uroku. Co do tego jesteśmy pewni po oddźwięku wywołanym naszą publikacją w sierpniu 2018 roku. Ukazaliśmy w niej Słupską Grupę Baletową Arabeska, roztańczoną na zacumowanym w procie Ustka statku ratowniczym R4.

Pozdrowienia od dziewczyn z tamtych lat przyszły nawet z zachodniej Europy. Trafiły do nas z pytaniami o następną publikację. Pochwaliliśmy się bowiem, że w zapasie mamy jeszcze inny fotoreportaż z 1973 roku, ukazujący zespół w tańcach na przystani rybackiej w Chłopach, stacji kolejowej w Mielenie Koszalińskim oraz udający kontrolę drogową niegdysiejszej Milicji Obywatelskiej. Zapowiedź powrotu do wspomnień wyraźnie uradowała Mieczysławę Kętrzyńską, choreografa, współtwórczynię i wieloletnią szefową Arabeski. O wiele nie musiałem jej pytać, znamy się od lat, studiowaliśmy razem (i skończyliśmy) pedagogikę na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku – obecnie Akademii Pomorskiej. Mimo to sięgam do najwcześniejszych, raczej mało znanych zapisów kronikarskich o Arabesce.

Czytamy w nich min.: „Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, jak narodził się pomysł powstania Słupskiej Grupy Baletowej „Arabeska”. W jednych źródłach czytam, że twórcą zespołu był Stanisław Kątnik, mający w tamtych czasach dostęp do kanałów emitujących zachodnie programy rozrywkowe. Tego typu grupy nie miał Słupsk ani inne polskie miasto. Zapragnął być pierwszym i stworzył 20-osobową Żeńską Grupę Baletową „Arabeska”. Na owe czasy była to jedyna grupa w Polsce, która prezentowała tańce nowoczesne, rewiowe, regionalne-stylizowane i innych narodów. Wzorcem dla zespołu były amerykańskie grupy taneczne, tworzone przez 15-17 letnie dziewczyny „nieskażone” tańcem klasycznym. Inne źródła (współczesne) jako założycielkę Zespołu wskazują Mieczysławę Kętrzyńską. Jedno jest pewne: dwoje instruktorów pracujących w MDK (Młodzieżowy Dom Kultury – przyp. IW), Mieczysława Witkowska i Stanisław Kątnik postanowiło stworzyć zespół składający się z 20 dziewcząt w wieku 15-18 lat, tańczących nowatorskie formy wyrazu w sztuce scenicznej. Praca zbliżyła ich do siebie do tego stopnia, że wstąpili w związek małżeński. Odtąd prasa pisała już o małżeństwie prowadzącym nowatorski zespół. Początkowo zespół nosił nazwę roboczą „Marionetki”. Dopiero w listopadzie 1972r. zmienił nazwę w wyniku ogłoszonego konkursu (…).

CZYTAJ TEŻ

Zespół został założony i przez pierwsze lata funkcjonował w strukturach Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku, od roku 1972 przeszedł pod opiekę Domu Kultury „Kolejarza”, następnie Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Słupsku. Od 1976 r. Arabeski są podopiecznymi Słupskiego Ośrodka Kultury, wcześniej Wojewódzkiego Domu Kultury. Przypominam ten fragment życiorysu zespołu, gdyż te przejście z MDK pod opiekę kolejarzy ówczesne władze partyjne uznały za karygodną samowolę małżonków Kątników. Jako autor opublikowanego w tamtym czasie na tych łamach fotoreportażu o Arabesce w środowisku kolejarskim zostałem zbesztany przez miejscowego kacyka pezetpeerowskiego, że reklamuję w gazecie te „niegodne zachowanie”.

CZYTAJ TEŻ

Istotniejsze były plany Arabeski, która pragnęła zaistnieć na estradach krajowych i zagranicznych. Przełomowym okazał się wspomniany na wstępie rok 1973, zapisany min. pierwszym zagranicznym występem – w Neubrandenburgu, wówczas w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Każdy występ poprzedzały próby wymagające niemałego wysiłku intelektualnego i fizycznego. I to właśnie utrwaliliśmy na zdjęciach obrazujących takie zajęcia na przystani rybackiej w Chłopach, stacji kolejowej w Mielnie Koszalińskim oraz na przedszkolnym placu zabaw w Słupsku – też kolejowym. Dla wesołości była zaimprowizowana przez Arabeskę kontrola drogowa z napisem MO – wcześniej nie publikowana.

CZYTAJ TEŻ

Pewnie coś autentycznego jest w zasłyszanej opinii, że Chłopy wylansowała Arabeska. Z dawnej przystani rybackiej stały się popularną, nadmorską miejscowością wypoczynkową. Ba, to tutaj na początku XXI wieku nakręcono „Odę do młodości” i „Miłość na wybiegu”. Twórców tych filmów ponoć zainspirowały nie tylko aktualne widoki ale też nieodległa przeszłość.

Zobacz też: Arabeski nie tracą wigoru

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto