Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak działa MdM na rynku wtórnym?

Katarzyna Kuniczuk
Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, najmniejszym - kawalerki
Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, najmniejszym - kawalerki 123RF
- Nowelizacja programu MdM, zdaniem pytanych przez PFRN pośredników, wpłynęła na zwiększenie liczby transakcji kupna-sprzedaży na rynku wtórnym.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości podsumowuje pierwsze miesiące funkcjonowania programu MdM na rynku wtórnym. Większość pośredników zwraca uwagę na wzrost zainteresowania kupujących i zamrożenie cen.
Nowelizacja programu MdM, zdaniem 55 proc. pytanych przez PFRN pośredników, wpłynęła na zwiększenie liczby przeprowadzanych transakcji kupna-sprzedaży na rynku wtórnym.
W zależności od regionu i dostępności mieszkań spełniających wymogi programu jest to wzrost na poziomie od 10 do nawet 70 procent. Z kolei w tych miastach i regionach kraju, gdzie tego rodzaju lokali jest niewiele, sytuacja nie uległa zmianie.
Według 73 proc. ankietowanych z programu najczęściej korzystają młode pary i małżeństwa, 18 proc. wskazuje na singli, a 9 proc. na rodziny wielodzietne jako głównych odbiorców programu.
- Ofertą MdM zainteresowane są osoby młode, pozostające w związkach partnerskich lub małżeńskich, często o niewielkich dochodach. Rzadziej osoby samotne czy rodziny wielodzietne. Zdarza się też, że z programu chcą skorzystać osoby starsze, kupujące mieszkania dla swoich bliskich - mówi Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Największym zainteresowaniem, zdaniem 71 procent pośredników, cieszą się mieszkania dwupokojowe, 26 procent wskazuje na trzypokojowe i większe, a tylko 3 procent na kawalerki.
Funkcjonowanie znowelizowanego programu MdM na rynku wtórnym wygląda różnie w zależności od regionu. 53 pro- cent pytanych przez PFRN pośredników wskazuje, że w ich mieście niewiele mieszkań spełnia wymogi programu (od 2 do 30 procent wszystkich mieszkań w ofercie, a zdarzają się miejsca, gdzie jest to mniej niż 1 procent).
- Podobnie jest w wielu dużych miastach. Są to nieruchomości w słabo skomunikowanych dzielnicach i przeznaczone do kapitalnego remontu. Zdarzają się nawet biura, które w ofercie nie mają żadnego mieszkania w cenie MdM - mówi Hardek.
W miejscowościach z mniejszą liczbą mieszkańców i niższymi cenami większość mieszkań jest dostosowana do kryteriów programu. Na takie miejsca wskazuje 47 proc. pytanych przez PFRN pośredników.
W ofercie tych biur średnio 60-80 proc. nieruchomości, a zdarza się, że nawet 99 proc. może być finansowanych z programu. Zdaniem 79 proc. pośredników, nowelizacja programu nie wpłynęła na ceny mieszkań na rynku wtórnym.
- Generalnie, jeśli chodzi o ceny mieszkań, sytuacja na rynku nieruchomości wtórnych nie uległa zmianie. Stosunkowo duża podaż lokali, także na rynku pierwotnym, gwarantuje stabilizację. Zdarza się, że część sprzedających obniża ceny, by zmieścić się w kryteriach. Nie jest to jednak powszechna tendencja. Obniżka najczęściej dotyczy lokali, które są najniższej wyceniane, a ich sprzedaż przedłuża się - mówi Hardek.
Źródło: Polska Federacja Rynku Nieruchomości

tekst Anna Kowalczyk

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto