dr Andrzej Gazicki, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej dr Andrzej Gazicki, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

dr Andrzej Gazicki, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (© mat. PGM)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Z dr Andrzejem Gazickim, prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku rozmawia Kinga Trubicka-Czapka

Jaki jest główny obszar działania Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku?
PGK funkcjonuje na terenie regionu słupskiego, swoim działaniem obejmując obszar 12. gmin leżących w 3. powiatach i 2. województwach. Głównym zadaniem firmy jest jak najlepsze zaspokajanie potrzeb społeczeństwa w zakresie odbioru, unieszkodliwiania i odzysku odpadów, a także letniego i zimowego utrzymania ulic. Nie są to oczywiście jedyne formy działalności naszego przedsiębiorstwa, bo jest ich w sumie kilkadziesiąt.

Na co pozwalają wprowadzone w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie innowacje?

Projekt budowy pryzm energetycznych pozwala przetworzyć w generatorach pochodzący z odpadów gaz na energię elektryczną i cieplną. Zakupiony w ubiegłym roku fotosorter zaowocował zwiększeniem wydajności sortowania tworzyw sztucznych o około 25%. Z kolei system Telesto, który zainstalowaliśmy w celu poprawy warunków pracy, generując mgłę wodną usuwa i dezaktywuje szkodliwe substancje, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy w komorze sortowania.

PGK jest laureatem wielu nagród oraz plasuje się w czołówce przedsiębiorstw komunalnych w kraju. Liczne nagrody to powód do dumy. Która z nagród była tą najważniejszą?
Za najcenniejszą nagrodę uważam Złote Godło Quality International 2010, które jest dowodem na osiągnięcie przez nasze Przedsiębiorstwo europejskich standardów jakości. Już teraz możemy pochwalić się 53% wskaźnikiem odzysku surowców wtórnych oraz odpadów biodegradowalnych, co stawia nas w gronie najlepszych w kraju. Osobiście mam również sentyment do tytułu Biznesmena Roku 2008, gdzie niezależna kapituła doceniła mój wkład w rozwój i poprawę funkcjonowania naszej firmy.

Jakie programy wprowadzono dla poprawy wizerunku firmy?
Gdy tylko rozpocząłem pracę na stanowisku Prezesa Zarządu PGK postanowiłem odmienić wizerunek firmy, która dotychczas nie wywoływała w społeczeństwie pozytywnych skojarzeń. Przeprowadziliśmy szereg działań, mających na celu poprawę wizerunku PGK, a najbardziej zauważalnym jest oczywiście nowe logo spółki oraz zaangażowanie w kulturalne, sportowe i edukacyjne życie naszego regionu. Teraz PGK kojarzone jest jako firma przyjazna, ekologiczna i nowoczesna. Nasi pracownicy są dumni z tego, że są wreszcie zatrudnieni właśnie w takim przedsiębiorstwie.

Czy zmiany zaowocowały wzrostem liczby klientów słupskiego PGK?
Nasze przemyślane działania podnoszące jakość świadczonych usług przyczyniły się do znacznego wzrostu liczby klientów. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu trzech lat wzrosła ona z 9. do 17. tysięcy. Chcąc być firmą jeszcze bardziej przyjazną dla korzystających z naszych usług, otworzyliśmy nowoczesne Biuro Obsługi Klienta, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Co ewolucja przedsiębiorstwa oznacza dla pracowników?

Stawiamy na człowieka, który jest podmiotem i podstawowym elementem w tej machinie, jaką jest przedsiębiorstwo. Przejawia się to permanentną poprawą warunków pracy, co udało nam się osiągnąć przez liczne remonty, modernizacje oraz zakup nowego sprzętu. Jesteśmy jedyną firmą w mieście z własną przychodnią lekarską i laboratorium. Pracowników motywujemy także systematycznym podnoszeniem uposażeń, mimo kryzysu ekonomicznego. Nasi pracownicy na bieżąco biorą udział w licznych szkoleniach - w ubiegłym roku uczestniczyło w nich ok. 75 procent załogi.

W jaki sposób PGK stara się uczestniczyć w życiu regionu?

W tym miejscu mogę odwołać się do nagrody w konkursie "Dobra Firma", czyli do tytułu "Lidera Społecznej Odpowiedzialności Biznesu". Jesteśmy tytularnym sponsorem Mistrzów Polski Juniorów w koszykówce STK Czarnych PGK Słupsk. Wspieramy też m.in.: judoków, pływaków, pięściarzy, badmintonistów, tancerzy oraz pomagamy przy organizacji licznych imprez kulturalnych. Prowadzimy dobrze rozwiniętą edukację ekologiczną. Robimy to wszystko w celu wychowawczo-edukacyjnym, odciągając młodzież od patologii, jednocześnie zyskując przyszłych klientów. Angażujemy się też w profilaktykę zdrowotną, czego przykładem jest stworzenie w naszej przychodni jedynego w regionie Punktu Kosultacyjno-Diagnostycznego badań w kierunku zakażenia wirusem HIV. Chciałbym jeszcze podkreślić, że kilkanaście osób napisało, bądź jest w trakcie pisania pracy magisterskiej nt. PGK.

W którą stronę będzie się rozwijać przedsiębiorstwo?
Naszym celem jest jak najbardziej efektywne i optymalne zagospodarowanie odpadów. Chcemy, by jak największa ich część mogła się jeszcze do czegoś przydać, a nie zalegała na składowisku, pociągając za sobą koszty i negatywnie wpływając na środowisko. Dążymy do tego, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby mieszkańców, jednocześnie przynosząc zysk dla przedsiębiorstwa. Zamierzamy także rozwijać działalność edukacyjną, by wychować przyszłe pokolenia w duchu ekologicznym.

Przeczytaj także: Połączenie oddziałów pomoże skrócić kolejki

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!