Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądał kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli klas mundurowych? [zdjęcia]

Martyna Śliwińska
Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON wraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, zorganizowali w dniach 7 – 18 maja 2018 r. kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej dla nauczycieli klas mundurowych kończący się egzaminem państwowym na ratownika medycznego.

Po raz pierwszy w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej odbył się kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, którego beneficjentami byli nauczyciele klas mundurowych. Na trwającym dwa tygodnie szkoleniu ( 80 godzin zajęć: 30 godzin zajęć teoretycznych i 50 godzin praktycznych), 24 nauczycieli ze szkół z całej Polski poznało zasady udzielania pomocy medycznej w różnych sytuacjach i według określonych zasad np. prowadzenie resuscytacji oddechowej czy opatrywanie ran po odniesieniu obrażeń mechanicznych, urazów chemicznych, termicznych oraz elektrycznych, ewakuacja i transport poszkodowanego zarówno na lądzie jak i w wodzie czy też zabezpieczenie miejsca zdarzenia.

Kurs KPP nie należy do łatwych. Aby go ukończyć, trzeba nie tylko posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną o tym, jak udzielać pomocy w konkretnych sytuacjach, poparzeniach, złamaniach, utonięciach itd. Uczestnicy kursu muszą się również wykazać maksymalną sumiennością. Wystarczy jedna nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach, a o końcowym egzaminie można zapomnieć. Szkolenie w CSMW jest dodatkowo poszerzone o wiedzę związaną z ratownictwem wodnym.

W uroczystym zakończeniu przedsięwzięcia wziął udział zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Pan Zbigniew Ciosek, który podziękował uczestnikom i organizatorom za sprawne przeprowadzenie szkolenia. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował pułkownik Włodzimierz Chupka, Szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia DGRSZ.

Głównym celem kursu jest przygotowanie nauczycieli klas mundurowych do realizacji zadań z zakresu ratownictwa, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia, do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.

Na mocy Ustawy o Ratownictwie Medycznym, „Ratownik” to tytuł zaświadczający osiągnięcie najwyższego stopnia wyszkolenia w zakresie pierwszej pomocy przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Aby go otrzymać, trzeba ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Certyfikat „Ratownika” ważny jest pięć lat. Później wymagana jest recertyfikacja uprawnień.

Wykładowcy i instruktorzy Cyklu Mechaniczno-Elektrycznego i Ratownictwa Morskiego prowadzą certyfikowane kursy pierwszej pomocy medycznej od 2007 roku. Do dzisiaj wyszkolili przeszło 2300 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto