Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądał Słupsk w latach 60. ubiegłego wieku? ZOBACZ ZDJĘCIA

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Skrzyżowanie ulic Jedności narodowej i Anny Łajming (wówczas 9 Marca).
Skrzyżowanie ulic Jedności narodowej i Anny Łajming (wówczas 9 Marca). Archiwum
Słupsk 60 lat temu. Jak zmieniło się miasto? W wielu miejscach miasto zmieniło się radykalnie, w innych w niewielkim stopniu. Ale zarówno w jednym, jak i drugim przypadku można rozpoznać, że to Słupsk. Z naszego archiwum wyszukaliśmy stare zdjęcia miasta.

Słupsk w latach lat 60. XX wieku zaczął się rozwijać po zniszczeniach wojennych. Przypomnijmy, że za większość tych zniszczeń odpowiadała armia radziecka. Co prawda wycofujący się Wehrmacht wysadził mosty na Słupi, ale zniszczenia budynków i pożar Słupska po 8 marca to dzieło radzieckie.

Skrzyżowanie ulic Jedności narodowej i Anny Łajming (wówczas 9 Marca).

Jak wyglądał Słupsk w latach 60. ubiegłego wieku? ZOBACZ ZDJĘCIA

Po okresie odgruzowania miasta, przywrócenia jego funkcji, uruchomienia zakładów, przyszedł czas na jego rozwój. Słupskowi brakowało mieszkań.

Jak podaje dr Teresa Machura w książce "Dzieje Słupska", w 1955 roku było w Słupsku jeszcze 126 budynków z muru pruskiego i 46 z gliny! Co prawda już w tym samym czasie podjęto budowę nowych mieszkań, ale do 1956 r. były to ledwie trzy budynki. W kolejnych dwóch latach powstało kolejnych siedem budynków, ale stały one w zwartej zabudowie, miały raczej charakter plomb.

Budowę pierwszego powojennego osiedla mieszkaniowego w Słupsku rozpoczęto w 1958 roku. Wybrano obszar w centrum miasta. Lokalizacja osiedla odpowiadała historycznemu układowi ulic zburzonej starówki. Stąd przyjęto dla tego osiedla nazwę "Staromiejskie". Teren pomiędzy ulicami Mikołajską, Jagiełły. Mostnika, Łukasiewicza, Grodzką, Nowobramską i Starym Rynkiem stał się wielkim placem budowy.

Budowę osiedla zakończono w czerwcu 1965 roku. A ponieważ do chwili ustanowienia władzy ludowej w Polsce mijało właśnie 20 lat, otrzymało ono nazwę "Osiedle XX Lecia PRL. Co charakterystyczne, ówczesna propaganda podkreślała, że centrum Słupska zostało odbudowane po wojennych zniszczeniach. Trudno jednak nazwać odbudową wznoszenie obiektów, które swoją architekturą miały się nijak do budynków sprzed 1945 roku, z których wiele pochodziło jeszcze z XVIII wieku.

Szybko jednak nowe osiedle okrzepło i wrosło w słupską scenerię. Zaczęło pełnić autentyczną funkcję centrum miasta, bo wcześniej na tym obszarze hulał głównie wiatr. Z pewnością wielu słupszczan z nostalgią wspomina takie nazwy, jak "Nowe Delikatesy" przy ul. Nowobramskiej, kawiarnia "Czar" przy ul. Mostnika, sklep Składnica Harcerska, księgarnia "Dom Książki" przy ul. Mostnika. Te miejsca nadal funkcjonują, choć zmieniły swój charakter. "Nowe Delikatesy" podzieliły się na kawiarnię "Góra Lodowa" i restaurację "Nowobramski Pieprznik", w kawiarni "Czar" działa sklep "Sam Czar", a w "Domu Książki" można teraz zjeść specjały kuchni libańskiej (restauracja "Byblos Mezza House".)

Nie funkcjonuje za to największy i najważniejszy obiekt tego osiedla – kino Milenium, które otwarto w 1963. Teraz jest tam sklep największej sieci handlowej w Polsce.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto