Kiedy ruszy budowa węzła transportowego w Słupsku? Są dwa projekty [ZDJĘCIA]

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Budowa Węzła Transportowego w Słupsku realizowana jest w trybie "Zaprojektuj i Wybuduj". Pierwszym etapem prac prowadzonych przez wykonawcę jest opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej dla realizacji zadania. Aktualnie właśnie ten etap dobiega końca, opracowane zostały dwa projekty budowlane obejmujące zarówno budowę kompleksu regionalnego dworca autobusowego, jak i rozbudowę drogi dojazdowej od strony ulicy Sobieskiego.

Dla słupszczan, którzy niepokoją się, że nie ma żadnych prac na budowie węzła transportowego mamy dobrą wiadomość. Budowa wkrótce ruszy pełną parą. Jak tłumaczy Tomasz Orłowski, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku opracowane zostały dwa projekty budowlane obejmujące zarówno budowę kompleksu regionalnego dworca autobusowego, jak i rozbudowę drogi dojazdowej od strony ulicy Sobieskiego.

"Opracowanie dokumentacji było szczególnym wyzwaniem ze względu na konieczność zapewnienia spójności z przygotowywaną przez PKP inwestycją polegającą na przebudowie stacji kolejowej w Słupsku oraz uwzględnienia wytycznych konserwatora zabytków w zakresie odtworzenia historycznych elewacji kolejowego obiektu magazynowego, który jest adaptowany na budynek dworca autobusowego. W naszej ocenie projektant bardzo dobrze podołał postawionemu przed nim zadaniu, projektując budynek łączący tradycję (od strony dworca kolejowego) z nowoczesnością (po stronie dworca autobusowego). Zapewniona została również możliwość komunikacji w kierunku centrum miasta - nasz projekt bezpośrednio łączy się z projektem tunelu pod stacją kolejową. Wychodząc z tunelu można będzie skorzystać z jednej z dwóch wind, które zapewnią dostęp bezpośrednio do budynku dworcowego lub na jego dziedziniec, możliwe także będzie wyjście schodami lub korzystając z pochylni dla wózków i rowerów. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że rozwiązanie to służyć będzie nie tylko połączeniu dworców, ale także połączy rozdzielone linią kolejową Śródmieście i Zatorze" - napisał nam dyrektor Orłowski.

Trwa głosowanie...

Czy podoba Ci się wizualizacja Słupskiego Węzła Transportowego?

Projekty są złożone do zatwierdzenia przez właściwe organy administracji budowlanej, zaś bezpośrednio po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń wykonawca przystąpi do realizacji robót budowlanych.

"Warte podkreślenia jest wykorzystanie oryginalnych elementów konstrukcji drewnianych budynku, które w oparciu o wytyczne konserwatorskie zostały zabezpieczone i zakonserwowane i mimo obecności elementów stricte nowoczesnych jak przeszklenia, czy rozwiązania fotowoltaiczne będą stanowić świadectwo przeszłości tej części miasta, która zyska nową funkcję" - tłumaczy.
Roboty budowlane związane z powstaniem węzła transportowego w Słupsku powinny zostać zakończone do końca przyszłego roku.

Przypomnijmy, w styczniu tego roku zaczęła się rozbiórka zabytkowego budynku spedycyjnego przy torach od strony ulicy Towarowej. Znają go wszyscy słupszczanie, bo każdy widział jego długą rampę od strony torów. Część budynku zostanie odtworzona, a cegły są odzyskiwane i posłużą do odbudowy.

Po odbudowie, przy zachowaniu w części jego dawnego wyglądu, stanie się elementem nowego dworca autobusowego. Będą obok perony autobusowe i przejście pod torami łączące Zatorze z ulicą Kołłątaja. Także punkty handlowe.

Przypomnijmy, w październiku 2020, podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę przyszłego centrum komunikacyjnego Słupska. Za 28,9 mln zł realizacji zadania podjęła się słupska firma ATP Budownictwo. Zgodnie z założeniami, do końca 2022 roku na zapleczu dworca PKP wyrosnąć ma nowy i wielofunkcyjny dworzec autobusowy, który zostanie ulokowany po zachodniej stronie torów kolejowych.

Inwestycja zakłada też budowę placu manewrowo-postojowego dla autobusów, przystanków z peronami dla obsługi pasażerów i parkingów. Dojazd, wyznaczono przez ulicę Towarową. Przewiduje się przebudowę ul. Towarowej na odcinku o długości ok. 265 m, od ul. Sobieskiego do torów kolejowych.

- Wybudowane zostaną także dodatkowe odcinki ulic i dróg dla obsługi obiektu dworca autobusowego — wylicza Tomasz Orłowski.

- Przewidziano budowę nowego odcinka ulicy, określonego nazwą roboczą Nowa Towarowa, długość ok. 322 m, który pozwala na objazd wokół terenu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 2.

Aktualnie na zlecenie PKP warszawska firma projektuje też nowy słupski dworzec PKP i tunel pod torami. Ta inwestycja centralna połączy się ze słupską budową węzła.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie